Kanada ja USA jõudsid vabakaubandusleppes üksmeelele

{{1538369760000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / The Canadian Press / PA Images

Kanada ja USA läbirääkijad jõudsid pühapäeva hilisõhtul kokkuleppele Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe (NAFTA) reformimises.

Kokkulepe sündis pärast seda, kui Kanada peaminister Justin Trudeau kutsus kella 22.00-ks (esmaspäeval kella 5.00-ks Eesti aja järgi) kokku valitsuse erakorralise istungi.

USA oli seadnud kokkuleppele jõudmise tähtajaks 30. septembri südaöö.

Trump kiitis USA-Kanada-Mehhiko uut kaubanduslepet

USA uus kaubandusleping Kanada ja Mehhikoga on "suurepärane" kõigile kolmele riigile, ütles esmaspäeval USA president Donald Trump.

"Eile hilisõhtul jõudsime Kanadaga imelisele uuele kaubanduslepingule, mis lisatakse juba Mehhikoga saavutatud leppele," säutsus Trump Twitteris. "See on suurepärane lepe kõigile kolmele riigile."

Trumpi sõnul lahendab uus USMCA lepe "palju probleeme ja puudusi" 24 aasta eest sõlmitud Põhja-Ameerika Vabakaubandusleppes (NAFTA), mille see välja vahetab.

"USMCA avab meie farmeritele ja tootjatele turge, vähendab kaubavahetuspiiranguid ning toom kolm suurt riiki konkurentsis ülejäänud maailmaga üksteisele lähemale. USMCA on ajalooline lepe!" kirjutas Trump.

Hiljem Valges Majas ütles Trump ajakirjanikele, et USMCA "on kaugelt tähtsaim kaubanduslepe, mille me oleme kunagi sõlminud".

Ühendriikide president kaitses oma tariifidekeskset jõulist lähenemist kaubandusküsimustes ja ütles, et see on end ära tasunud.

"USA on kaotanud oma kaubanduslepete tõttu peamiselt 800 miljardit dollarit aastas. Seda läbikäimisel Hiina, Euroopa Liidu, Jaapani, Mehhiko, Kanada ja kõigi teistega. Me ei luba sellel juhtuda," lausus ta.

Analüütikute sõnul sarnaneb USMCA paljuski NAFTA-le, kuid üks peamisi erinevusi on USA põllumajandustoodete, muuhulgas piimatoodete suurem ligipääs Mehhiko ja Kanada turgudele, mida Ottawa püüdis piirata. Samuti hõlmab lepe uusi reegleid Ühendriikide autotööliste konkurentsivõime tõstmiseks.

USMCA jääb jõusse 16 aastaks, kuid kolm riiki peavad seda iga kuue aasta tagant uuendama.

Trumpi sõnul julgustab uus lepe USA firmasid palkama tööjõudu kodumaal selle asemel, et oma pilk välismaale pöörata.

"See muudab Põhja-Ameerika tootmise alal uuesti suurjõuks ja lubab meil ebaõiglaste kaubandusküsimuste tõttu välismaale kolinud tarneahela tagasi võtta," lausus USA president.

Trumpi sõnul on USMCA alles globaalse vastutegevuse algus riikidele, kes on tema hinnangul USA majandust ära kasutanud.

President lähtub enda sõnul arusaamast, et Ühendriikidega kauplemine on teiste riikide jaoks "privileeg". "Ma ei räägi Mehhikost ja Kanadast, vaid kõigist. Hiina jaoks on privileeg meiega äri ajada. See on privileeg ka Euroopa Liidu jaoks, mis on meid väga halvasti kohelnud, aga see hakkab paranema." 

"USA-d austatakse taas ning selle murrangulise leppe tõttu valguvad raha ja töökohad taas Ühendriikidesse ja Põhja-Ameerikasse," ütles Trump.

USMCA heakskiitmine USA kongressis ei ole veel kindel, kuid president avaldas lootust, et demokraadid tahavad pakkuda rahvale ja töölistele enne novembrikuised vahevalimisi häid leppeid.

Trump: pinged Kanada peaministriga on lõppenud, ta on hea mees

Pinged Kanada peaministri Justin Trudeau'ga on lõppenud, ta on hea mees, ütles USA president Donald Trump esmaspäeval pärast seda, kui tegi teatavaks uue kaubandusleppe Mehhiko ja Kanadaga.

"Tema ja minu vahel oli palju pingeid. Teate, millal see lõppes? Kell 24 eile õhtul. Ta on hea mees ja armastab Kanada rahvast," ütles Trump Valges Majas pressikonverentsil.

Pressikonverents täismahus:

Trudeau: USMCA on kanadalastele sügavalt kasulik

Kanada peaminister Justin Trudeau tervitas esmaspäeval USA, Kanada ja Mehhiko uut kaubanduslepet USMCA, mis on tema sõnul kanadalastele sügavalt kasulik.

"See on lepe, mis saab olema sügavalt kasulik meie majandusele, Kanada peredele ja keskklassile," lausus Trudeau pressikonverentsil tunde pärast leppeni jõudmist.

Ta nimetas uut lepet "heaks päevaks Kanadale", kuid peab seda nüüd kodus piimatootjatele, ametiühingutele ja valijatele müüma.

Leppe poliitilist mõju testitakse peatselt provintsivalimistel, mis korraldatakse esmaspäeval tähtsas piimatootmispiirkonnas Quebecis.

Trudeau nimetas öösel telefonivestluses Trumpiga USMCA-d uueks ja kaasaegseks kaubandusleppeks.

Mõlemad rõhutasid, et lepe tihendab kolme riigi suhteid, loob töökohti ja suurendab keskklassi, edendab Põhja-Ameerika konkurentsivõimet ning annab regioonile stabiilsuse, etteaimatavuse ja õitsengu.

"See on hea päev Kanada jaoks," ütles Trudeau ajakirjanikele pühapäeva hilisõhtul pärast valitsuse erakorralist istungit.

Quebeci poliitikud väitsid, et piimasektor maksab leppes kõrgeimat hinda.

"Halvim stsenaarium sai teoks," ütles Parti Quebecois liider Jean-Francois Lisée.

Kanada piimatootjad hoiatasid, et USA farmeritele täiendava 3,59 protsendise turuosa andmisel Kanada piima- ja juustuturul on dramaatiline mõju mitte ainult piimatootjatele, vaid kogu sektorile.

Autotööstuse töötajad aga tervitasid uut lepet riigi peamise ekspordiallika, autode, kaitsmise eest.

Mehhiko: uus kaubanduslepe USA ja Kanadaga annab kindlust

Uus Mehhiko, USA ja Kanada kaubanduslepe USMCA annab kindlust finantsturgudele ja investoritele ning võimaldab luua töökohti, ütles Mehhiko tulevane välisminister Marcelo Ebrard esmaspäeval.

Ebrard siiski tunnistas, et "mõned uued regulatsioonid, nagu muudatused sisureeglites, võivad olla sellised, et firmadel on raske nendega kohaneda".

Ametist lahkuv president Enrique Peña Nieto ütles esmaspäeval Twitteris, et viimase 13 kuu jooksul läbi räägitud lepe "saavutas selle, mis me alguses välja käisime: võit-võit leppe".

Peña Nieto lahkub ametist 1. detsembril. Ta vahetab välja presidendivalimised võitnud Andrés Manuel López Obrador, kes valis oma valitsuse välisministriks Ebrardi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: