Trump alustas Põhja-Ameerika kaubandusleppe ratifitseerimisprotsessi

Kanada, Mehhiko ja USA lipud.
Kanada, Mehhiko ja USA lipud. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump alustas neljapäeval uue Põhja-Ameerika kaubandusleppe ratifitseerimise protsessi, kuigi demokraadid peavad seda enneaegseks, ütles neljapäeval esindajatekoja liider.

Kanada peaministriga Justin Trudeauga kohtunud USA asepresident Mike Pence ütles, et Valge Maja teavitas neljapäeval kongressi, saates sinna vastava avalduse ja leppe praeguse lõpliku teksti.

Samm tähendab, et Trump võib esitada leppe eelnõu seadusandjatele heakskiitmiseks 30 päeva pärast.

Neljapäeval esitasid kaubandusleppe oma parlamendile ka Kanada ja Mehhiko liidrid.

Pence kiitis leppest USA töölistele ja farmeritele tõusvat kasu ning kinnitas, et Trumpi administratsioon soovib leppe suvel ratifitseerida. 

Esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi aga kritiseeris otsust. 

See "ei ole positiivne, sest annab märku, et administratsioonil ei ole piisavalt teadmisi kaubandusleppe heakskiitmise poliitikast ja protsessist," märkis ta oma avalduses.

USA, Mehhiko ja Kanada allkirjastasid mullu novembris USMCA lepingu, mis asendab 25 aastat vana Põhja-Ameerika Vabakaubanduslepet NAFTA.

Demokraatide sõnul on nad viimastel nädalatel tegelnud muredega, mis puudutavad töötajate õigusi Mehhikos, ning teisi küsimusi, kuid pole veel konsensusele jõudnud.

"Me oleme teele 'jah' poole, kuid see peab olema tee, mis annab positiivse tulemuse Ameerika töölistele ja farmeritele," on öeldud Pelosi avalduses. 

Trumpi samm ratifitseerimise käivitamiseks tuli "enne, kui olime jõudnud lõpetada töö USA kaubandusesindaja (Robert) Lightizeriga tagamaks USMCA kasu Ameerika töölistele ja farmeritele", lisas spiiker. 

Leppe saatus ei ole esialgu siiski selge, sest Valge Maja teatas neljapäeval otsusest kehtestada 10. juunist Mehhiko kaupadele viieprotsendine imporditoll, mis tõuseb iga kuu viie protsendi võrra ja jääb 25 protsendi tasemele, kuni Mehhiko ei astu otsustavaid samme illegaalse migratsiooni vastu. 

Mehhiko on lubanud otsuse teostumise korral jõulist vastust.

Mehhiko president: USA tollid vabakaubanduslepet ei takista

Mehhiko president ütles reedel, et kavatseb jätkata vabakaubandusleppe ratifitseerimisprotsessi USA ja Kanadaga, hoolimata Ühendriikide presidendi Donald Trumpi kavatsusest kehtestada Mehhikole imporditariif. 

Mehhiko presidendi Andres Manuel Lopez Obradori sõnul pooldavad nii ameeriklased kui mehhiklased vabakaubandust ning Trumpi neljapäevane teadaanne seda ei muuda. 

"See ei peata alanud protsessi leppe ratifitseerimiseks. Me kavatseme edasi liikuda," ütles Lopez Obrador. 

Washington kehtestab alates 10. juunist kõigile Mehhiko kaupadele viieprotsendise imporditariifi, mis kehtib seni, kuni ebaseaduslikud migrandid läbi selle riigi USA-sse tulevad, ütles neljapäeval Ühendriikide president Donald Trump.

Valge Maja sõnul tõusevad tollid 1. juulist 10 protsendini ning sealt edasi iga kuu viie protsendi võrra kuni 25 protsendini 1. oktoobril.

Lopez Obradori sõnul tehakse Mehhikos tööd migrantidevoo pidurdamiseks.

"Me teeme oma tööd inimõigusi rikkumata," ütles Mehhiko president. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: