USA presidendi sõnul keeldus ta kohtumisest Kanada peaministriga

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et keeldus kahepoolsest kohtumisest Kanada peaministri Justin Trudeauga seoses uuenenud kaubandusvaidlustega ja ähvardas taas tariifide kehtestamisega.

"Jah, seda ma tegin. Kanada on meid kohelnud väga halvasti," kinnitas Trump pressikonverentsil ajakirjanikele.

Pressikonverents täismahus:

"Tema tariifid on liiga liiga kõrged ja ta ei paista selles osas tahtvat edasi liikuda ja ma ütlesin talle, et unustagu see. Ja ausalt öeldes me mõtleme just Kanadast tulevate autode maksustamise peale," ütles USA president.

"Ma pean teiega aus olema, me ei saa nende läbirääkijatega hästi läbi ja arvame, et nad on meie riiki kaua aega ära kasutanud," lisas USA president.

"Mingit kohtumist me ei taotlenud. Mul pole sellega seoses muid kommentaare," ütles Trudeau eestkõneleja Eleanore Catenaro.

USA presidendi sõnul sooviks ta näha Rosensteini jätkamist

Trump kinnitas kolmapäeval ajakirjanikele, et soovib näha asejustiitsminister Rod Rosensteini jätkamist ametis.

Meedias on viimasel ajal oletatud, et Rosensteini ametikoht võib olla ohus.

Trump peaks Rosensteiniga kohtuma neljapäeval, kuid presidendi sõnul võib see edasi lükkuda, kui samal ajal peaks toimuma ülemkohtunikuks pürgiva Brett Kavanaugh' kuulamine.

Trump on praegu New Yorgis, kus toimub ÜRO Peaassamblee.

Neljapäeval toimuva kohtumise taustal on teadmatus Rosensteini tuleviku üle. Üks allikas ütles uudisteagentuurile Associated Press, et Rosenstein oli esmaspäeval teel Valgesse Majja ootusega, et ta vallandatakse.

Päevaleht New York Times kirjutas eelmisel nädalal, et Rosenstein pakkus eelmisel aastal välja mõtte lindistada salaja Trumpi väljaütlemisi, paljastamaks administratsioonis valitsenud kaos.

Lisaks olevat Rosenstein teistele ametnikele rääkinud põhiseaduse punktist, mille abil saaks Trumpi ametist tagandada.

Väljaande andmetel tegi Rosenstein taolisi ettepanekuid 2017. aasta kevadel, kui Trump vallandas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juhi James Comey. Rosenstein rääkis New York Timesi väitel sellest kohtumistel ja kõnelustel mitmete justiitsministeeriumi ja FBI ametnikega.

Rosenstein lükkas ajalehe väited ametlikus avalduses tagasi.

Tal on tähtis roll eriprokurör Robert Muelleri uurimise üle järelevalve pidamises. Mueller uurib, kas Trumpi valimiskampaania ja Venemaa üritasid koos mõjutada 2016. aasta presidendivalimisi. Trump on nimetanud uurimist muu hulgas nõiajahiks.

USA president kiitis taas oma saavutusi Põhja-Korea suunal

Trump ütles kolmapäeval ÜRO Peaassamblee kõrvalt antud pressikonverentsil, et kui teda poleks valitud, siis käiks praegu Põhja-Koreaga sõda.

"Kui mind poleks valitud, siis oleksime praegu sõjas," ütles Trump, kelle sõnul keegi isegi ei räägi enam sellisest võimalusest.

Trumpi hinnangul oli ekspresident Barack Obama väga lähedal sõjale Põhja-Koreaga, milles oleks hukkunud miljoneid inimesi.

Trump oli varem öelnud, et sai Põhja- Korea liidrilt Kim Jong-unilt "erakordse kirja", mis sisendab optimismi järgmise peatse kohtumise osas.

"Esimees Kim näeb Põhja- Korea jaoks suurt tulevikku. Ootame meie järgmist kohtumist, mis leiab aset, ma arvan, et üsna varsti," ütles Trump.

Trump kiitis varem päeval ÜRO-s esinedes samuti Kimi, kes tahab tema sõnul rahu, kuid kutsus esialgu jätkama Pyongyangile kehtestatud karmide sanktsioonide ranget jõustamist.

Trump ütles ÜRO Julgeolekunõukogu massihävitusrelvade leviku tõkestamisele pühendatud eriistungit juhatades, et ootab pärast 12. juuni Singapuri kohtumist Kimiga lähikuudel ja -aastatel Põhja-Korealt "väga häid uudiseid".

"Kim Jong-un, mees, keda ma olen tundma õppinud ja kes mulle meeldib, tahab Põhja- Korea jaoks rahu ja õitsengut," lausus Ühendriikide president. "Kulisside taga eemal meediast on juhtumas palju asju, mida keegi ei tea, kuid nad leiavad sellest hoolimata aset ja nad on positiivsed."

Trump: kaubandustülil Hiinaga pole olnud USA majandusele mingit mõju

Trump väitis ka, et kaubandustülil Hiinaga pole olnud Ühendriikide majandusele "mitte mingit mõju".

"Me peame tegema selle õiglaseks. Praegu oleme 250 miljardi juures 25-protsendise intressimääraga," lausus president Hiina kaupadele kehtestatud imporditollidele viidates.

"Meie laegastesse tuleb palju raha ja sel pole olnud mingit mõju meie majandusele," sõnas Trump.

Esmaspäevast jõustus USA uus 10-protsendine imporditoll 200-miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, tõstes kogusumma 250 miljardi dollarinI, mis on umbes pool Hiina koguekspordist Ühendriikidesse.

Hiina lubas USA sammudele vastata esmaspäevast imporditollidega 60 miljardi väärtuses USA kaupadele, mis tõstaks tollide all oleva USA impordi kogusumma 110 miljardi dollarini. Kuivõrd see on peaaegu Hiina koguimport USA-st, on Hiinal edaspidi keeruline uutele USA imporditollidele samaga vastata.

Trump sarjas Venemaad ja Iraani Damaskuse veretööde toetamise eest

Trump süüdistas varem kolmapäeval ÜRO Julgeolekunõukogus Venemaad ja Iraani Süüria presidendi Bashar al-Assadi brutaalse sõja toetamises.

"Süüria režiimi veretööd teevad võimalikuks Venemaa ja Iraan," ütles massihävitusrelvade leviku tõkestamisele pühendatud julgeolekunõukogu istungit juhatanud Trump.

Trump oli päev varem hoiatanud, et kui Süüria režiim kasutab riigi kodusõjas uuesti keemiarelva, siis USA vastab.

"Süürias vältav tragöödia on südantmurdev. Meie ühised eesmärgid peavad olema sõjalise konflikti deeskaleerimine koos poliitilise lahendusega, mis austab Süüria rahva tahet," ütles Trump ÜRO Peaassambleel.

"Kutsume üles andma jõudu ÜRO juhitud rahuprotsessile. Aga olge kindlad, et USA vastab, kui ( Süüria presidendi Bashar) Assadi režiim kasutab keemiarelvi," lisas ta.

USA on Süüria valitsusvägesid rünnanud keemiarelva kasutamise tõttu kaks korda.

Idlibi provints ja sellega külgnevad maapiirkonnad on suurim ja üks vähestest piirkondadest, mida jätkuvalt kontrollivad Süüria valitsusvastased rühmitused. Assad on nüüd keskendunud Idlibi toomise tagasi Damaskuse kontrolli alla ja tema üksused asusid septembri algusest piirkonda rohkem pommitama.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: