Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stubb kinnitas ametlikult EPP tippkandidaadiks pürgimist

Alexander Stubb 2. oktoobril Strasbourg'is.
Alexander Stubb 2. oktoobril Strasbourg'is. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome endine peaminister ja Koonderakonna poliitik Alexander Stubb kinnitas teisipäeval ametlikult, et pürgib Euroopa Rahvapartei (EPP) tippkandidaadiks Euroopa Komisjoni presidendi ametikohale.

EPP teeb otsuse tippkandidaadi (Spitzenkandidat) asjus 8. novembril Helsingis, vahendas Yle.

Praegu Euroopa Investeerimispanga (EIB) asepresidendiks olev Stubb võtab kampaania tegemiseks viieks nädalaks puhkuse ning kavatseb enda sõnul EPP eelvalimistele täiel määral pühenduda. Kui ta novembris tippkandidaadina EPP toetuse pälvib, kavatseb Stubb osaleda ka Euroopa Parlamendi valimistel, sest tema arvates peaks tulevasel Euroopa Komisjoni presidendil - ning tegelikult kõigil eurovolinikel - olema ka eurovalimistel saadud mandaat.

Stubbi sõnul on tema seisukohad tugevalt Euroopa Liidu meelsed ja liberaalsed ning selline lähtekoht on oluline ajal, mil EL-i põhiväärtusi küsitavaks peetakse. Tema sõnul survestavad neid põhiväärtusi väljastpoolt EL-i näiteks Hiina, Venemaa ja Donald Trumpi juhitud USA, EL-i sees aga Poola, Ungari ja Itaalia.

Õigusriigi põhimõtete rikkumist puudutava menetluse all oleva Poola ja Ungari suhtes toetab Stubb tugevat hoiakut. "Euroopa pole mingi banaanivabariik, kus võiks väärtusi ja reegleid niisama heast peast tõlgendama hakata," leidis ta.

Samas pole hetkel kaugeltki kindel, et suurima Euroopa partei kandidaat lõppkokkuvõttes Euroopa Komisjoni presidendiks saab, sest menetlust pole iseenesest EL-i lepetes kirjas. öeldud on vaid seda, et liikmesriikide juhtidest koosnev Euroopa Liidu Nõukogu pakub välja kandidaadi, mille siis europarlament peab heaks kiitma. Ning on teada, et liikmesriigid pole huvitatud sellest, et Euroopa Komisjoni juhi valimine täielikult europarlamendi kätte läheks.

Ka Stubb ise tunnistab, et EPP tippkandidaadiks saamine ning mandaat eurovalimistelt ei pruugi Euroopa Komisjoni ametikohta tagada.

Europarlamendi valimistel järel tuleb teha otsused veel mitmete ametite asjus - näiteks Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja, Euroopa Keskpanga president, Euroopa parlamendi spiiker ja EL-i välispoliitika juht - ning Stubbi hinnangul on peaks EPP tippkandidaadil olema suur võimalus saada vähemalt üks nendest ametikohtadest.

Hetkel on Stubbi peamiseks rivaaliks EPP fraktsiooni juht, sakslane Manfred Weber, kes kuulub kodumaal liidukantsler Angela Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) Baieri liidumaa sõsarparteisse Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ning meedia väitel on tal Merkeli tugi olemas. Ka Stubb ise peab Weberit praegu favoriidiks.

Stubbi võimalused paranesid pärast seda, kui praegune Brexiti-läbirääkija Michel Barnier, keda Prantsuse paremtsentristid lootsid EPP tippkandidaadi kohale pakkuda, andis teada, et ta pole sellest väljakutsest siiski huvitatud.

Stubbi kandidatuuri vastu räägib ka see, et ta on tuntud kui aktiivne kasinuspoliitika toetaja - näiteks Kreeka kriisi ajal - ja see ei pruugi meeldida lõunapoolsete liikmesriikide poliitikutele, kelle tuge ta samuti tippkandidaadiks pürgides vajab.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: