Stubb sai Euroopa Investeerimispanga asepresidendiks

Alexander Stubb Soome rahandusministrina 2015. aasta juulis Kreekas.
Alexander Stubb Soome rahandusministrina 2015. aasta juulis Kreekas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Investeerimispanga nõukogu nimetas teisipäeval panga asepresidendiks Soome endise peaministri Alexander Stubbi.

Stubb tööaeg algas ametisse nimetamise hetkest ning eeldatavalt kestab töösuhe 2019. aastani, vahendas Yle.

Koonderakondlasest poliitik hakkab vastutama panga tegevuse eest Põhjamaades, Balti riikides ja mitmetes riikides väljaspool Euroopa Liitu.

Stubbi eelkäijaks on koonderakondlane Jan Vapaavuori, kes tuli Luksemburgist tagasi seoses sellega, et temast sai pärast kevadisi kohalikke valimisi Helsingi linnapea.

Põhjus, miks just Koonderakond Soomet esindava juhatuse liikme välja käia saab, tuleneb sellest, et Vapaavuori tuli tagasi juba kaks aastat pärast nelja-aastase ametiaja algust.

Aprillis kinnitas Stubb, et kaalub seda väljakutset tõsiselt ning keskerakondlasest peaminister Juha Sipilä nimetas Stubbi ametlikult kandidaadiks juulis.

Stubb on olnud nii Soome peaminister, välisminister kui ka rahandusminister. 2016. aasta suvel kaotas ta Koonderakonna sisevalimistel parteijuhi koha, kui uueks esimeheks valiti Petteri Orpo.

Praktikas tähendab Stubbi määramine seda, et hetkeseisuga taandub Stubb päevapoliitikast.

Euroopa Investeerimispanga (EIP) omanikeks on kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. EIP eesmärgiks on tugevdada Euroopa potentsiaali seoses töökohtade ja majanduskasvuga; toetada kliimamuutuste leevendamist ja edendada EL-i poliitikat väljaspool EL-i.

EIP laenab raha kapitaliturgudelt ja annab soodsaid laene EL-i eesmärke toetavate investeeringute jaoks. Umbes 90 protsenti laenudest vormistatakse EL-i siseselt. Kogu raha tuleb EL-i eelarve väliselt.

Otsuseid võtavad vastu juhatajate nõukogu, mis koosneb kõigi EL-i liikmesriikide ministritest; direktorite nõukogu, mida juhib panga president ja mis koosneb 28 liikmest, kelle on nimetanud ametisse liikmesriigid, ja ühest Euroopa Komisjoni määratud liikmest ning halduskomitee, mis juhib EIP igapäevast tegevust.

EIP president Werner Hoyer ja asepresidendid on just halduskomitee liikmed.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: