Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Strasbourg'is: Ungari ja Poola karistamine on vähetõenäoline

Foto: Vincent Kessler/Reuters/Scanpix

Euroopa Parlament kutsus eelmisel nädalal üles algatama karistusmenetluse Ungari vastu seoses õigusriigi põhimõtete rikkumisega. Arutelu Euroopa Liidu põhiväärtustest kinnipidamise üle Ungaris ja Poolas jääb Euroopas kõlama pikaks ajaks, karistamiseni jõudmine on aga vähetõenäoline.

Arutelu õigusriigi põhimõtetest kinnipidamise üle Ungaris läks Euroopa Parlamendi istungil Strasbourg'is üsna tuliseks. Raportöör Judith Sargentini leidis, et karistusmenetluse algatamiseks on põhjust enam kui küll, vahendas "Välisilm".

"Ungari valitsus on edukalt vaigistanud iseseisva meedia. Ta on pannud akadeemia rihma otsa ja tulevased põlvkonnad ei õpi hindama kriitilist mõtlemist. Ta on vahetanud vabad kohtunikud välja nende vastu, kel on režiimiga lähedasemad sidemed. Ta on öelnud, millistes kirikutes on lubatud jumalat teenida ja millistes mitte. Ta teeb elu vaevaliseks mittetulundusühingutele, kes pakuvad abi näiteks kodututele, migrantidele ja põgenikele ning marginaliseeritud gruppidele nagu romad. Need on teenused, mis, et ülekohut suurendada, kergendavad kohalike omavalitsuste tööd ja on sageli rahastatud Euroopa Liidu poolt," rääkis Sargentini, kes on Roheliste/Euroopa Vabaliidu fraktsiooni liige.

Ungari peaminister Viktor Orbán lasi end oodata ja astus saali alles pärast seda kui Sargentini oli juba alustanud, sundides raportööri katkestama. Tema ja teised Ungari kaitsjad ütlesid piltlikult kokku võttes, et raport on vigu täis pahatahtlik ideoloogiline malakas, mille eesmärk on nahutada Euroopa Liidu pealiinist lahknevat poliitikat ajavat riiki.

"Ungari mõistetakse hukka sellepärast, et Ungari inimesed otsustasid, et see maa ei saa migrantide maaks. Kogu austuse juures pean ma kindlalt tõrjuma väljapressimist laimuga nende inimeste poolt, kes toetavad immigrante Ungari ja Ungari rahva vastu," kommenteeris Orbán.

Debatti läbivad mõisted olid reeglid versus poliitvõitlus, Euroopa Liidu kokkulepped versus riigi siseasjad.

"Olgem ausad, ebamugav tõde on, et praegustes oludes oleks Ungaril võimatu, härra Orbán, astuda Euroopa Liitu. See on tänane reaalsus," sõnas ALDE fraktsiooni juht Guy Verhofstadt.

"Jumal tänatud, härra Orbán, et on vähemalt üks Euroopa liider, kes on valmis seisma oma põhimõtete, oma rahva, oma kultuuri ja oma inimeste eest kogu selle äärmusliku kiusu vastu. Jumal tänatud, et te olemas olete," tunnustas Vaba Ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsiooni juht Nigel Farage.

"Euroopas see tegelikult ei ole okei, kui mingi riik ütleb, et tema tee on inimõiguste jalge alla tallamine, kohtusüsteemi väänamine, ajakirjandusvabaduse piiramine. See ei ole see tee, millega saab ülejäänud Euroopa nõus olla," kommenteeris ALDE fraktsiooni kuuluv Urmas Paet.

"Ma nimelt leian, et iga rahvas võib elada nii nagu ta tahab ja sellist asutust Euroopas ei ole, kes tohiks neile midagi öelda. Seega see, mis Ungaris toimub, seni kuni seal ei ole koonduslaagreid, ei ole minu asi. Muide, see ei ole ka Euroopa Liidu asi," rääkis ALDE fraktsiooni liige Igor Gräzin.

Viktor Orbánit seni sageli kaitsnud Euroopa Rahvapartei fraktsioon valdavas enamuses seekord enam tema taha ei jäänud. Fraktsiooni juht Manfred Weber tõi probleemina välja akadeemilise vabaduse, kodanikuühiskonna ja usuvabaduse küsimused ja võimude soovimatuse nende probleemidega tegeleda.

"Minu poliitiline perekond otsustab lõplikult täna õhtul homse hääletuse üle. Aga ma pean ütlema, et ilma Ungari valitsuse valmisolekuta lahendada need teemad, need seaduslikud murekohad, mis on üleval, võib dialoogi alustamine artikkel 7.1 raames olla vajalik," rääkis Weber hääletuse eel.

"Asi taandub ju paljuski migratsioonile ja rahvuslikule identiteedile. Need on põletavad teemad, mida kahjuks peavoolu parteid on aastaid ignoreerinud ja paraku me kanname kaasvastutust, et nüüd tulevad äärmuslikumad jõud välja, kes ütlevad neid asju rohmakalt, kes ei taha koostööd teha, kes paljuski rikuvad Euroopa Liidu ühiseid reegleid. Aga samas tuleb vahet teha, mis on Euroopa Liidu põhikirjades ette nähtud ja mis on rahvuslik kompetents ja mis on Euroopa Liidu tegelik kompetents. Tegelikult väga paljud asjad, mida Ungarile ette heidetakse, on nende rahvuslik kompetents, seda tuleb ka arvestada," kommenteeris Euroopa Rahvapartei fraktsiooni kuuluv Tunne Kelam.

Ta ütles, et hääletas menetluse algatamise poolt, aga raport tema heakskiitu ei pälvinud.

Hääletuse järel võis parlamendi koridoris näha võitlushoos Poola rahvaesindajaid. Poolal on samuti karistusmenetlus pooleli.

"Ma näen siin agressiivset ideoloogiat, mille on käivitanud Euroopa Parlamendi valitsev enamus. Nad tahavad alla suruda igasuguse eriarvamuse. Nad vihkavad Ungarit ja selle valitsust mitte sellepärast, mida see teeb, vaid sellepärast, mille eest nad seisavad. Ja see kehtib ka minu valitsuse kohta," rääkis Euroopa Konservatiivide Ja Reformistide fraktsiooni kaasesimees Ryszard Legutko.

Niinimetatud artikkel seitsme menetlus kestab kaua ja et see jõuaks lõpuks riigilt hääletusõiguse äravõtmiseni, peavad kõik teised riigid seda üksmeelselt toetama, mis on aga äärmiselt vähetõenäoline. Nõnda seisab Euroopal ees pikk diskussioon täis vastastikuseid süüdistusi ilma nähtava lõppjaamata.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: