Stubb pürgib Euroopa Komisjoni järgmiseks presidendiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Alexander Stubb.
Alexander Stubb. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajalehe Financial Times andmetel teatab endine Soome peaminister Alexander Stubb plaanist pürgida Euroopa Komisjoni järgmiseks presidendiks. Enne tuleb tal aga tagada, et temast saab paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei (EPP) kandidaat sellele kohale.

Praegu Euroopa Investeerimispanga (EIB) asepresidendiks olev Stubb, kes esindab eurotsooni kuuluvat riiki ning on olnud kodumaal ametis nii peaministri, välisministri kui ka rahandusministrina, et ütles Financial Timesiga rääkides, et ei pea end siiski favoriidiks.

Küll aga soovib Koonderakonna taustaga 50-aastane Stubb poliitikasse naasmisega taaselustada Euroopa paremtsentristide seas liberaalsed väärtused nagu avatus ja õiguskord, mis olevat praegu euroskeptiliste jõudude rünnakute alla jäänud.

"Ma tahan seista Euroopa barrikaadidel ja kaitsta meie eluviisi. Ma ei ütle, et kõik on suurepärane: seda ei hakka kunagi olema. Kuid ma ütlen, et see on asi, mida tasub alles hoida," selgitas "positiivset kampaaniat" lubav Stubb.

"Ma tulen väikesest riigist. Mu meeskond on väga väike. Kuid ma olen teinud seda ennegi ja sa ei tea kunagi, võib-olla..." nentis ta.

Hetkel on Stubbi peamiseks rivaaliks EPP fraktsiooni juht, sakslane Manfred Weber, kes kuulub kodumaal liidukantsler Angela Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) Baieri liidumaa sõsarparteisse Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ning meedia väitel on tal Merkeli tugi olemas. Ka Stubb peab Weberit praeguseks favoriidiks nn Spitzenkandidat'i kohale.

Stubbi võimalused paranesid pärast seda, kui praegune Brexiti-läbirääkija Michel Barnier, keda Prantsuse paremtsentristid lootsid EPP tippkandidaadi kohale pakkuda, andis teada, et ta pole sellest väljakutsest siiski huvitatud.

Endine Soome peaminister näeb oma tegelikku poliitilist vastast aga hoopis Ungari peaministris Viktor Orbanis, kes hoolimata oma euroskeptilisusest ja sõprussuhetest Euroopa protestiparteidega kuulub endiselt EPP ridadesse. Orbani suhe EPP fraktsiooniga sai möödunud kuul veelgi pingelisema alatooni, kui rohkem kui sada EPP saadikut toetas europarlamendi hääletusel ettepanekut alustada Ungari suhtes õigusriigi põhimõtete rikkumist käsitlevat menetlust.

Stubb tahab alustada veel käesoleval kuul EPP-s arutelu Orbani erakonna Fidesz fraktsioonist väljaheitmise teemal. "Sa oled kas meiega või sa oled väljas. Sa pead lihtsalt reeglitest kinni pidama," leidis ta.

Samuti kinnitas ta, et Poola võimupartei Õigus ja Õiglus või Itaalia Liiga ühinemine EPP fraktsiooniga saaks toimuda ainult "üle tema laiba".

Stubbil on ka kogemusi euroskeptiliste jõudude "taltsutamisega", mille näiteks on Põlissoomlaste erakonnaga koalitsiooni moodustamine, mis tõi hiljem kaasa erakonna lõhestumise. Stubb ise nimetab seda strateegiat "surnuks embamiseks", kui Orbani või viimase liitlaste suhtes ta seda meetodit kasutama ei hakkaks.

Stubbi kandidatuuri vastu räägib ka see, et ta on tuntud kui aktiivne kasinuspoliitika toetaja - näiteks Kreeka kriisi ajal - ja see ei pruugi meeldida lõunapoolsete liikmesriikide poliitikutele, kelle tuge ta samuti tippkandidaadiks pürgides vajab.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: