Kallas: Weberi šansid tõusta Euroopa Komisjoni presidendiks on 50-50 ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Manfred Weber
Manfred Weber Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjoni endine asepresident Siim Kallas ütles, et sakslased peavad tegema kõvasti lobitööd, kui tahavad järgmiseks Euroopa Komisjoni presidendiks upitada Manfred Weberit.

Kas Manfred Weber sobiks Euroopa Komisjoni presidendiks?

Ma arvan, et sobib. Isegi päris hästi sobib. Ta on noorema põlvkonna mees, tema taga on suurim liikmesriik. Tihti on sellest räägitud, et tegelikult Euroopa täitevasutuse juhi puhul on parem, kui see on suurest riigist.

Saksamaal ei ole olnud Komisjoni presidenti pärast esimest, kes oli Walter Hallstein.

Manfred Weber on täitsa paslik kandidaat. Olen temaga paar korda läbi rääkinud transpordialaseid teemasid, millest üks oli teemaksu kehtestamine Saksamaal. Ta on Baierist, mis on väga spetsiifiline piirkond. Väga tugeva identiteediga, väga rikas, väga konservatiivsete printsiipidiega. Arvan küll, et a on väga hea kandidaat.

Kui suured on tema võimalused valituks saada, kui valimised mais on?

Kõigepealt peab ta saama valituks Euroopa Parlamenti, alles siis algavad läbirääkimised. Komisjoni president pannakse ametisse alles esimesel töökuul ehk juulikuus.

Tema vastu on kindlasti need, kes ei salli Saksamaad. Ja neid on päris palju, kes näevad temas ohtu, et siis ongi see kõik üks suur Saksa projekt. Hindaks võimalusi 50-50. Prantslased võivad välja tulla oma kandidaadiga, räägitakse Michel Barnier'st, kes on siiski märksa eakab. Weber on noorem mees ja töökoormus on ikka väga suur.

Arvan, et sakslastel, kui nad tõsiselt temast tahavad komisjoni presidenti teha, tuleb kõvasti lobitööd teha. Eriti Prantsusmaa ära veenda ja seejärel teised mõjukad riigid.

Teda ei panda ju ametisse üksinda. Sisuliselt on see nelja ametikoha pakett, mida vaadatakse tasakaaluna. Kui näiteks Euroopa Parlamendi presidendiks valitakse sakslane - ma ei näe küll kandidaati - siis Komisjoni presidendiks kohe kindlasti otsitakse mõne muu riigi esindaja.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: