Jegorov: usk maksupoliitika kõikvõimsusesse on alusetu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Usk maksupoliitika kõikvõimsusesse on alusetu, ütles rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Maksusüsteem – kaos või kaalutlus" arutelul riigikogus.

"Väga paljud ettevõtjad usuvad, et kõik nende probleemid on pärit maksudest. Ja väga paljud poliitikud usuvad, et maksusoodustustega annab kõike parandada. Kas kahjuks või õnneks, aga eksivad üsna sageli mõlemad," ütles Jegorov riigikogu liikmetele.

Maksupoliitika on ja jääb Jegorovi hinnangul teisejärguliseks. Maksudel on tema sõnul kolm rolli: riigile tulu teenimine, ümberjagamine ja käitumissuunis.

"Neile vastavad ka otsustuskohad, kui suurt rolli peab riik mängima kodanike elus, kui suurt rolli mängib riik äritegemises, kui suur on solidaarsus ühiskonnas ja kui suured on tõrked, mida on vaja leevendada. Ja ükski nendest otsustuskohtadest ei ole maksupoliitiline," ütles Jegorov.

Jegorov valgustas ka otsuste tegemise protsessi ning rõhutas, et ekspert või ametnik on alati suuteline panustama tulemuslikult siis, kui ta saab aru, millist probleemi lahendatakse.

"Maksusüsteemi arendades me otsime ja üritame rakendada mingit konkreetset loogikat. Näiteks, kas meie kütuseliigid on maksustatud vastavalt energiasisaldusele. Ma võin öelda, et hetkel kindlasti mitte. Samamoodi on oluline, kas maksusoodustused on tõhusad. Ja meil on mõnede maksusoodustusega tõesti probleeme," ütles asekantsler.

Kui eelarve vajab lisaraha, siis peaks Jegorovi sõnul kõigepealt vaatama, kas makse annab paremini hallata ehk siis juba olemasolevad maksud paremini kokku koguda. Seejärel vaadatakse, kas on olemas mõned erisused, mõned maksusoodustused, mis ei ole piisavalt tõhusad. Alles seejärel saab tulla jutt uutest maksudest.

"Kui me teame, millist probleemi tuleb lahendada, siis me oskame pakkuda ka lahendusi, sest meie töö ongi uurida teiste riikide praktikat, meie töö on tellida ja võimalusel ka läbi viia teadusuuringuid ja meie töö on teha ka analüüse. Aga on tõepoolest on tüütu otsida sobivaid probleeme siis, kui lahendus on juba valmis mõeldud," selgitas Jegorov ametnike tööd.

"Kui mänguruumi ei jäeta lahenduse juures, siis see lahendus ei pruugi olla parim. Aga loomulikult, kuna me teenindame valitsust, siis vormistame igasuguse otsuse, mis on poliitilise tahte kaudu tulnud," kinnitas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: