Eestis kogub hoogu narkootikumide tellimine pimeveebist

"See on täpselt nii lihtne, et sul peab olema raha, internetiühendus ja sellega võiks tegeleda ka viieaastane laps, kui tal oleks piisavalt informatsiooni," ütleb noor täiskasvanu Madis (nimi muudetud) pimeveebist narkootikumide tellimise kohta, mis on ka Eestis üha levinum. Tõusutrendi kinnitab ka maksu- ja tolliamet.

Viie minutiga mustale turule

Narkootilisi aineid tellitakse pimeveebist krüptorahaga, nagu bitcoin või monero. Süvaveebi pääseb Tor brauseriga, mis krüpteerib kasutaja iga liigutuse ning muudab jälitamatuks ka illegaalsed tegevused. Tagatud on anonüümsus. Seejärel tuleb sisestada keeruline numbrite ja tähtede kombinatsioon (ehk veebiaadress), mis viib edasi juba illegaalsele turule. Veebiaadress levib käest kätte paberlipikul.

Üks taolistest veebilehtedest on Dream Market (unistuste turg – e.k.) ning Madise sõnul on neid veel omajagu. Pärast avalehele jõudmist tuleb end kasutajaks teha ning ongi ligipääs pimedale veebile olemas. Kogu protsess võtab aega umbes viis minutit ning isikuandmeid ei küsita.

Selline näeb välja Dream Marketi avaleht Autor: Internet

Ka Madis ise, kes teema kriminaalsuse tõttu ei soostunud oma nime avaldama, tellib pimeveebist sel moel ning tema hinnangul on see ohutu. Noormehe sõnul on teatud oht vahele jääda küll olemas, kuid targalt tegutsedes seda tema väitel ei juhtu. "Tänapäeval pannakse pakile vale nimi, saadetakse kolmandale aadressile ja lepitakse kokku inimestega. Lisaks on Omniva pakiautomaadid. Sa saad sõnumi ja teed lihtsalt ukse lahti, kui pakk läbi tuleb," sedastas Madis, kellel on pimeveebist tellimine korduvalt õnnestunud. Ta usub ka, et kui toll paki lõpuks konfiskeerima peaks, siis pole võimalik saajat üles leida.

Dream Marketil müüakse kõike illegaalset – narkootikume, retseptiravimeid, isikuandmeid, võltsdokumente, illegaalseid teenuseid, lapspornot, krediitkaardi andmeid, võltsitud brändiriideid ja relvi. Turg on rahvusvaheline ning toode võib saabuda ükskõik mis riigist. Dream Marketi lehe järgi on ka Eestis kaks müüjat, kes pakuvad peamiselt isetoodetud narkootikume.

Dream Marketi müüjatele saavad ostjad anda tagasisidet toote kohale jõudmise kohta ning müüjad koguvad tagasiside põhjal usalduskrediiti. Kõrgema reitinguga müüjatelt tellimist peetakse turvalisemaks.

Tellitakse aina rohkem

Sellel aastal on maksu- ja tolliamet (MTA) üheksa kuuga konfiskeerinud 581 postipakki, mis on sisaldanud narkootilisi aineid. Mullu oli see number aasta peale 707. Kolm aastat tagasi, 2015. aastal avastati narkokahtlusega pakke 156 ehk viis korda vähem.

MTA narkoüksuse juhi Raul Koppelmaa sõnul on narkootikumide tellimine postiga maksu- ja tolliameti jaoks igapäevane probleem ning see kogub aina tuure. Ta lisas, et jätkuvalt hinnatakse vahelejäämise riski ekslikult madalaks. "Internetist narkootiliste või psühhotroopsete ainete tellimine on sama lihtne, kui poest saia või leiba osta ning see on väga populaarne," sedastas Koppelmaa. Ta lisas, et narkootikume tellivad peamiselt noored täiskasvanud ning kogused ulatuvad grammist kuni poole kiloni.

Ka pikaaegsetele narkootikumide tarvitajatele on pimeveeb kasvav kanal, nentis sõltuvusprobleemidega isikute abiprogrammi SÜTIK juht Mart Kalvet. "Seal on kõige parem tarbijainfo, seal müüdav toode on tavaliselt puhas ning saatjad on usaldusväärsed," ütles Kalvet.

Internetist tellitud narkootilised ained on üldjuhul amfetamiin/metamfetamiin, MDMA, marihuaana, LSD (hallutsinogeensed ained), kuid on ka arvestatav hulk kokaiini ning narkootilisi ja psühhotroopseid aineid sisaldavaid ravimeid. Samuti on toll konfiskeerinud fentanüüli ja selle analooge, aga need on üksikud juhtumid. Raul Koppelmaa sõnul tellitakse pigem endale või sõpradele, kuid on ka neid, kes tellivad kasu saamise eesmärgil.

Ka Eestis on kaks müüjat, kes müüvad maailmale kodus valmistatud narkootikume Autor: Internet

Kuritegu algab seaduse järgi hetkest, mil kasutaja tellib midagi illegaalselt. Kui tellitud narkootikumide kogus on vähemalt kümnele inimesele narkojoobe tekitamiseks piisav, alustatakse kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahv 184 alusel. Tegemist on esimese astme kuriteoga. Kui postiga tellib narkootikume üks inimene, siis on maksimaalseks võimalikuks karistuseks kümme aastat vabadusekaotust. Kui tellitakse grupi poolt või korduvalt, siis on võimalik maksimaalne karistus 15 aastat vabadusekaotust.

Eelmisel aastal alustati keelatud postisaadetiste tõttu 308 kriminaalasja, praegu on neid töös 199. Pakke on sellel aastal vahele võetud 581, mis tähendab, et vähemalt kolmandiku suhtes on menetlus käimas.

Raul Koppelmaa sõnul on vahelejäämise tõenäosus postisaadetiste käitlemisel tegelikult suur. Lisaks postiga töötavatele tolliametnikele on tema sõnul MTA-s ka narkokoerad ning tehnilised vahendid narkoainete tuvastamiseks ja hiljem tellijate väljaselgitamiseks.

Pimedast veebis saab tellida kõike, mis on illegaalne Autor: Internet

Koppelmaa ütles, et MTA tegeleb aktiivselt oma töötajate koolitamistega ning kontrolli tõhustamisega. "Oleme tõhustanud oma kontrollimeetmeid ja tellinud erinevaid tehnikaid, mis aitaks paremini illegaalseid pakke tuvastada," ütles Koppelmaa, lisades, et MTA pöörab pakkidele olulisemalt rohkem tähelepanu kui varasematel aastatel. Paki peal oleva informatsiooni pealt otsustatakse tollis, kas pakk läheb lisakontrolli. Üks oluline kriteerium on, mis riigist pakk saabub.

"Me võime oletada, kui palju pakke läheb läbi või kui palju me suudame kinni võtta, aga neid pakke tuleb kindlasti läbi," ütles Koppelmaa. Reaalselt minnakse tellija ukse taha aga siis, kui inimene on korduvalt narkootikume tellinud.

Pimeda veebis on illegaalseid turge mitu ning nende kinni panemine probleemi ei lahenda. Osalised kolivad järgmisele turule edasi ja kauplemine jätkub. Sama juhtus maailma ühtede suuremate turgude Silk Road'i ja AlphaBayga, mille ametivõimud sulgesid.

Siiski on ka üks edukas näide, kus Hollandi politsei võttis üle pimeveebis asuva Hansa turu. Nii sai Hollandi politsei kätte osaliste isikuandmed ning võttis palju müüjaid ja ostjaid vahele.

Tumeveebi skeem. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: