Myanmari politsei sai kätte Aasia suurima narkolaadungi

Myanmari politsei kättesaadud narkootikumide tooraine.
Myanmari politsei kättesaadud narkootikumide tooraine. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Myanmar Police / UNODC

Myanmari politsei sai kätte Aasia kõigi aegade suurima narkolaadungi. Tähelepanuväärne on, et muude ainete seas oli ka tuhandeid liitreid fentanüüli, mis näitab selle seni Euroopas ja Põhja-Ameerikas laastamistööd teinud sünteetilise narkootikumi jõudmist Aasia Kuldse kolmnurga narkopiirkonda, märgib Reuters.

ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse vastane amet (UNODC) teatas, et kättesaadud narkootikumide kogus on pretsedenditult ning Myamari võimud likvideerisid kahekuulise politsei ja sõjaväe ühisoperatsiooni käigus olulise narkovõrgustiku. Kätte saadi 3700 liitrit metüülfentanüüli, 193 miljonit tabletti ehk 17,5 tonni metamfetamiini mida piirkonnas tuntakse nime all yaba. Lisaks said võimud kätte 163 000 liitrit ja 35,5 tonni narkootikumide toorainet ning hulgaliselt relvi. Vahistati ka rohkem kui 130 inimest.

Metüülfentanüüli avastamine on hirmuäratav märk regiooni narkoturu muutumisest, ütlesid Myanmaris paiknevad UNDOC-i ja lääneriikide ametnikud Reutersile. "See võib kaasa tuua olulised muutused, kuna fentanüül on nii tugev narkootikum, et selle laialdane tarvitamine võib põhjustada Myhanmaris ja terves regioonis tõsiseid probleeme tervishoiusüsteemile," ütles üks anonüümsust palunud ametnik.

Fentanüül ja selle derivaadid on viimase viie aasta jooksul põhjustanud USA-s ja Kanadas 130 000 inimese surma.

Fentanüül on väga tugevatoimeline narkootikum. Veebilehe narko.ee andmeil on ka Eestis vähemalt 80 protsenti üledoosidest tingitud surmadest põhjustatud fentanüüli või mõne tema analoogi poolt. Kuni mitme narkojõugu tabamiseni 2017. aastal suri Eestis igal aasta fentanüüli üledoosi tagajärjel üle saja inimese.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: