Uuring: Keskerakond ja Reformierakond suurendasid edu

Keskerakond ja Reformierakond on suurima toetusega.
Keskerakond ja Reformierakond on suurima toetusega. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Oktoobris kasvas enim toetus valimisvõidu nimel konkureerivatele Keskerakonnale ja Reformierakonnale, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks Keskerakonnale hääle 30 protsenti valijatest, mis on kahe protsendipunkti võrra enam kui septembris. Reformierakonda toetas oktoobris 28 protsenti, mis on ühe protsendipunkti võrra enam kui septembris.

Kolmandal kohal püsib turvaliselt EKRE 17 protsendiga ning neljandal Sotsiaaldemokraatlik erakond 12 protsendiga. EKRE toetus kuu varasemaga võrreldes ei muutunud, sotsiaaldemokraatide oma langes kahe protsendipunkti võrra.

Isamaa suutis oktoobrikuises küsitluses valimiskünnise alistada ning nende poolt hääletaks viis protsenti valijatest.

Kuigi Vabaerakond vahetas oma esimeest, ei kajastu see toetusnumbrites. Kaul Nurme juhitavat Vabaerakonda toetas oktoobris kaks protsenti, mis on sama suur näitaja kui Andres Herkeli juhtimise viimasel kuul septembris.

Kaks protsenti toetust kogusid ka parlamendivälised Rohelised.

Koalitsioonierakondade ja opositsiooniparteide summaarne toetus oli oktoobris võrdne: 47 protsenti.

Samas nende vastajate osakaal, kes ei hääletaks mitte kellegi poolt või kes ei osanud oma eelistust öelda, kasvas oktoobris viimase kolme kuu kõrgeimale tasemele. Kui augustis oli selliseid vastajaid 33 protsenti, siis septembris 35 ja oktoobris 39 protsenti.

Turu-uuringute AS küsitles 2. kuni 15. oktoobrini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1000 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Eelseisvad riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019.

Kell 11 eetris olnud veebisaates kommenteerisid värskeid uuringutulemusi sotsioloog Juhan Kivirähk ning ajakirjanikud Urmet Kook ja Anvar Samost. Lisaks värsketele reitingunumbritele sai saatest teada, kui palju valijaid oleks valmis oma senise poliitilise eelistuse hülgama ja valima mõnda uut parteid ning milline näeks parteide populaarsusedetabel välja siis, kui seal oleksid sees ka Eesti 200 ja Elurikkuse Erakond.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: