Eesti 200 võib nurjata Reformierakonna valimisvõidu

{{1542607140000 | amCalendar}}
Foto: (Foto: ERR)

Parteistunud Eesti 200 on röövinud Reformierakonnalt sedavõrd palju toetajaid, et see jääb nüüd valimiste võitja heitluses selgelt alla Keskerakonnale. Teine suur kukkuja Eesti 200 tuleku tõttu on Sotsiaaldemokraatlik erakond, kelle toetus kukkus valimiskünnise lähedale.

Novembris lisas Turu-uuringute AS esimest korda erakondade toetusuuringusse Eesti 200, kes otsustas oma parteistumise 3. novembril. Eesti 200 tulek poliitikasse on röövinud märgatavalt toetajaid kahelt liberaalse maailmavaatega parteilt - Reformierakonnalt ja Sotsiaaldemokraatlikult erakonnalt.

 

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle Keskerakonnale 33 protsenti valijatest, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Kuu varem oli Keskerakonnal toetajaid 30 protsenti.

Veel eelmisel kuul Keskerakonnaga enam-vähem samal toetuse tasemel olnud Reformierakond on kaotanud märkimisväärselt toetajaid. Oktoobrikuise 28 protsendi asemel toetas neid novembris 23 protsenti.

Kolmandal kohal on EKRE 15 protsendi suuruse toetusega. Kuu varasemaga võrreldes kaotas ka EKRE toetajaid - kaks protsendipunkti.

Neljandale kohale tõusis esimest korda küsitluses olnud Eesti 200, keda toetas kaheksa protsenti.

Eesti 200 tulek röövis lisaks Reformierakonnale märkimisväärselt toetajaid ka Sotsiaaldemokraatlikult erakonnalt, kelle toetus novembris oli vaid seitse protsenti. Oktoobris oli sotside toetus 12 protsenti.

Täpselt valimiskünnise piiril on Isamaa viie protsendiga, kelle toetus kuu varasemaga võrreldes ei muutunud.

Valimiskünnise alla jääksid nii parlamendivälised Rohelised kolme kui ka parlamenti kuuluv Vabaerakond ühe protsendi suuruse toetusega. Kuivõrd Elurikkuse erakond küsitluse läbiviimise ajaks parteiks muutunud polnud, siis neid küsitlusse eraldi ei lisatud.

Vastusevariante muud erakonnad toetas novembris kaks ja üksikkandidaate kolm protsenti.

Valitsuskoalitsiooni erakondade summaarne toetus oli novembris 45 protsenti, opositsioonierakondadel 39 protsenti.

"Ei oska öelda" vastanute osakaal vähenes kolme protsendi võrra – oktoobris ei osanud oma eelistust öelda 29 protsenti, novembris 26 protsenti. Ka selles võib näha Eesti 200 lisandumise mõju.

Turu-uuringute AS küsitles 31. oktoobrist 13. novembrini ERR-i tellimusel enam kui tuhandet inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Eelseisvad riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019.

Kell 11 kommenteerisid ERR.ee veebisaates erakondade värskeid toetusnumbreid sotsioloog Juhan Kivirähk ning ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook:

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: