Kivirähk: Eesti 200 hüpoteetiline toetus on üheksa protsenti

{{1539850260000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kuigi uusi parteisid erakondade toetusküsitluses polnud, arvutas sotsioloog Juhan Kivirähk välja, et Eesti 200 toetus oleks valimistel osaledes üheksa ja Elurikkuse Erakonnal üks protsent. Kõige enam rööviks Eesti 200 toetust Reformierakonnalt, aga ka sotsiaaldemokraatidelt ja Keskerakonnalt. Viimane on samas tagasi võitnud vahepeal kaotatud vene valijate toetuse.

Juunis ja septembris testis Turu-uuringute AS valijate suhtumist uute erakondade tekkesse kahe küsimusega: kas oleks vaja, et Eestisse tekiks lisaks praegustele veel üks või mitu uut erakonda ning kas valijad oleks valmis nende poolt hääletama.

"Kuid sellest, et 15 protsenti valijast oleks valmis kaaluma Eesti 200 ning 10 protsenti Elurikkuse Erakonna poolt hääletamist, ei saanud teha järeldust, et selline valmisolek ka tegelikkuses realiseeruks," märkis uuringu läbi viinud sotsioloog Juhan Kivirähk.

"Sel korral lähenesime probleemile konstruktiivsemalt ning küsisime, kas valija oleks uute erakondade tekkimisel valmis muutma oma varem väljendatud valimiseelistust. Selliseid valijaid oli üheksa protsenti."

Neilt küsiti omakorda, et kui nad on valmis oma eelistust muutma, siis kumma poolt nad oma hääle annaksid – Eesti 200 või Elurikkuse Erakonna?

Neist üheksast protsendist, kes muudaksid oma eelistust, annaks 68 protsenti hääle erakonnale Eesti 200 ning üheksa protsenti Elurikkuse Erakonnale. 23 protsenti ei oska sellele küsimusele vastust anda.

"Neile vastustele tuginedes tegime muudatused vastajate poolt varem antud valimiseelistustesse. Sel moel tekkinud uues erakondade pingereas asetub Eesti 200 oma üheksa protsendi suuruse toetusega Sotsiaaldemokraatliku erakonna järele viiendale kohale, olles viimasega praktiliselt võrdne. Elurikkuse Erakonna saagiks jääb ühe protsendi valijate toetus." 

Eesti 200 rööviks toetusprotsente kõigilt vanadelt erakondadelt. Kõige enam (nelja protsendipunkti võrra) kahaneks Reformierakonna toetus, kaks protsendipunkti peavad oma senisest toetusest loovutama Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid, ühe protsendi EKRE, Isamaa ja rohelised.

Eesti 200 saaks olema populaarsem just nooremate valijate seas: 18-24-aastastest hääletaks nende poolt 13 protsenti, 25-34-aastastest 17 protsenti. Eesti 200 toetaks 10 protsenti eestlastest ja seitse protsenti muust rahvusest valijatest.

Toimetaja: Urmet Kook, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: