Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kivirähk: väikeste parteide tihe konkurents võib riigikokku viia vaid neli suurparteid

Vabaerakonna endine esimees Artur Talvik loob parteid nimega Elurikkuse erakond, mis seab Eesti suureks ideeks ökodigiriigi. Sotsioloog Juhan Kivirähk ütles, et tihe konkurents väikeste erakondade vahel võib tähendada, et riigikokku pääseb vaid neli suuremat.

Artur Talviku sõnul tuleks Eestil teha tiigrihüpe ökoloogilises mõtlemises. Erakonna algatusrühma kuulub mitmeid rohelise ilmavaatega ühiskonnategelasi nagu näiteks Mart Jüssi, Toomas Trapido ja MIhkel Kangur. Talvik selgitas, et ökodigiriigi mõte on loobuda suurtööstuslikust mõtteviisist, mis viib kasumi riigist välja, jättes maha reostatud looduse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See oleks selline pilootprojekt kogu maailmale, kus nii teadus kui majandus kui haridus ja kõik muud süsteemid töötaksid just selle nimel, et puhta looduse ja hea looduskeskkonnaga kooskõlas elades saaks parimat kasu igaüks sellest selles riigis," selgitas Talvik.

Sotsioloog Juhan Kivirähk ütles, et kõigil uutel erakondadel on teoreetiline võimalus riigikokku pääseda. Seda näitas viimastel valimistel Vabaerakond, kuid siis oli ka ühiskond poliitiliselt aktiivsem.

"Kui olid demonstratsioonid valeliku poliitika vastu ja harta ja rahvakogu, see tõusulaine viis tegelikult Vabaerakonna ja EKRE parlamenti. Praegu ma ei näe, et ühiskonnas oleks sellist väga suurt poliitilise aktiivsuse tõusu," rääkis Kivirähk.

Kui valimistele tuleb kaks uustulnukat - Elurikkuse erakond ja Eesti 200 - ning lisaks veel kolm valimiskünnisega maadlevat parteid, siis võib Kivirähki hinnangul valimistulemus meenutada 2011. aasta valimisi. Toona pääses üle valimiskünnise neli suuremat erakonda, ukse taha jäi viis ning üle kümne protsendi valijate häältest jäi riigikogus esindamata.

"Kõik need väikesed erakonnad omavahel konkureerides leiavad oma valijaskonna, saavad kolm või isegi neli protsenti hääli, mis tänapäeval on hea, et nad saavad isegi mingi erakonna toetuse tulevikuks, aga riigikokku ei pääse ja sel juhul jagatakse need ülejäänud hääled valimistel parima tulemuse saavutanute ümber," selgitas Kivirähk.

Parlamenti pääseksid selle stsenaariumi kordudes Kivirähki sõnul praegused neli populaarsemat - Keskerakond, Reformierakond, EKRE ja sotsid. Kivirähk leiab, et Elurikkuse erakonnal ja rohelistel oleks tark liituda. Elurikkuse Erakond seda ei soovi.

"Hetkeseisuga küll mitte ja selliseid signaale on tulnud ka roheliste poolt. Eesti 200-ga on ka pigem juba ideoloogilised erinevused," ütles Talvik.

Erakondade loomiseks tuleb aga uutel tulijatel leida vähemalt 500 liiget.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: