Tsahkna ja Ossinovski näevad kaht varianti uueks valitsuseks

Foto: ERR

Eesti 200 eestvedaja Margus Tsahkna ja sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski analüüsisid ERR-i veebisaates, millistel erakondadel on tõenäoliselt võimalik pärast märtsivalimisi koalitsioon Toompeal moodustada.

Tsahkna ütles, et kui Eesti 200 saab erakonnana jalad alla, siis muudab see liberaalse mõtteviisiga inimeste valikuid.

"See tähendab, et Reformierakond saab vähem hääli, natuke napsatakse sotsidelt. Ka Vabaerakonnas on inimesi, kes täna mõtlevad, mida oma eluga teha. Võib-olla ka midagi Isamaast, mis ei taha minna seda teed, kuhu on mindud. Selle tulemusel võidab Keskerakond valimised," ennustas Tsahkna.

Eelduslikult teeb riigipea ülesande valitsuse moodustamiseks valimiste võitjale ning seejärel on suur otsustamise koht Keskerakonnal.

"Kui on variant, et kahepeale Reformierakonnaga ikkagi võetakse 51 kohta, siis puhas loogika ütleb, kahekesi on lihtsam valitseda. Kui Reformierakonnale peaks terendama jäämine opositsiooni, siis pool sellest erakonnast jookseb laiali. Seega arvan, et see hind Jüri Ratasel Kaja Kallasele esitada ei ole kõrge, mida peaks maksma," selgitas Tsahkna.

Eesti 200 panustab Tsahkna sõnul inimeste soovile näha koalitsiooni värskust, pidades loogiliseks sotsiaaldemokraatide, Eesti 200 ja valimiste võitja liitu. EKRE kaasamist valimiste võitja poolt pidas ta vähem tõenäoliseks.

Jevgeni Ossinovski sõnul on ennustamine tänamatu töö, kuid juba praegu võib väita, et äärmusparempoolsete liikumiste mõju igal pool Euroopas on olnud see, et päriselt toimivaid mõistlikke koalitsioone on aina keerulisem moodustada.

"Oleme näinud seda Saksamaal, Itaalias, Rootsis viimase näitena. On suur tõenäosus, et 4. märtsi hommikul on raske valitsust moodustada," sõnas sotside juht.

"Olukorras, kus nii Keskerakond ja Reformierakond ühelt poolt mõistavad EKRE väljaütlemisi hukka, aga teiselt poolt hoiavad poliittehnoloogiliselt ukse lahti, et igal juhul valitsusse saada, siis see oht, et EKRE-ga püütakse mingit valitsust teha, on suhteliselt suur," märkis Ossinovski.

Sotsiaaldemokraatide eesmärk on erakonnajuhi sõnul saada riigikogus nii palju kohti, et seda ei oleks võimalik teha.

SDE on valmis tegema valitsust nii Keskerakonna kui ka Reformierakonnaga. "Oleme mõlemaga valitsenud ja mõlemad on võimelised koos meiega riiki juhtima. Sotsiaalmajanduslikes küsimustes oleme 27 aasta jooksul õppinud kokkuleppeid tegema ja oleme suutelised seda ka edaspidi tegema."

Tsahkna tuletas meelde, et kõik viimased valimised on keerelnud ühe teema ümber: kes suudab kõige suurema kaikaga Edgar Savisaarele vastu pead virutada. Kes seda on suutnud, on võitnud valimised. Sisudebatt on olnud teise- või kolmandajärguline.

"Nüüdseks on poliitiline maastik muutunud totaalselt. Esimest korda praktiliselt on valijal võimalik anda hääl kõikidele erakondadele, keegi ei ole otseselt välistatud," rääkis Tsahkna.

Vaata ka lisatud terviksaadet "Otse uudistemajast", kus Tsahkna ja Ossinovski meenutasid kahe aasta taguseid sündmusi ja selgitasid, mis sai Reformierakonnale võimult kukkumisel saatuslikuks. Saadet juhtis Anvar Samost.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR.ee, "Otse uudistemajast"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: