Kantar Emor: EKRE toetus kukkus oktoobris aasta madalaimale tasemele

{{1540182840000 | amCalendar}}
EKRE
EKRE Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Pidevalt tõusujoonel liikunud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus tegi oktoobris läbi viimase aasta suurima languse, selgub BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emori veebiuuringust.

Reformierakonna populaarsus kasvas oktoobris ning ta suurendas ka oma edu teisel kohal oleva Keskerakonna ees.

Reformierakonda toetas oktoobris 28,4 protsenti poliitilist eelistust omanud kodanikest, septembris oli erakonna reiting 26,7 protsenti. Sellega muutus suurima opositsioonierakonna toetuse dünaamika, mis oli jaanuarist alates olnud langustrendis.

Samas kasvas oktoobris pisut ka Keskerakonna toetus, mis on 25,2 protsenti, tõustes septembriga võrreldes 0,6 protsendipunkti võrra. See on Kantar Emori uuringutes jaanuarist saadik Keskerakonna kõige kõrgem näitaja.

Toetuselt kolmas on jätkuval Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kuid erakonna populaarsus langes septembriga võrreldes viiendiku võrra: 20 protsendilt 15,8 protsendini.

Neljanda reitinguga on jätkuvalt Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE), mille toetus kasvas septembri 12,5 protsendilt oktoobris 14 protsendi peale.

Suuruselt viienda toetusega on erakonnastumise plaanist teatanud liikumine Eesti 200, mida oktoobris eelistas 5,4 protsenti vastajatest, kuues jõud on Isamaa 5,1 protsendiga.

Septembriga võrreldes on Eesti 200 oma toetuselt Isamaast möödunud, eelmine kuu toetas Isamaad 4,9 protsenti ja uut poliitlist jõudu 4,1 protsenti vastanutest.

Erakonna Eestimaa Rohelised toetus tõusis eelmise kuu 3,2 protsendilt oktoobris nelja protsendi peale.

Juba maist saadik allapoole riigikogu valimiskünnist langenud Vabaerakonna toetus kahanes septembriga võrreldes veel poole võrra, kukkudes eelmise kuu 3,4 protsendilt oktoobris 1,8 protsendile.

Eesti Iseseisvusparteid toetas oktoobris 0,2 protsenti, Rahva Ühtsuse Erakonda samuti 0,2 protsenti poliitilist eelistust omanud kodanikest. Elurikkuse Erakonna loomisest teatanud seltskonna toetus oli null protsenti.

Voog: Keskerakond kogub toetust eestlaste hulgas

Keskerakond kasvatab toetust eestlaste hulgas, kuid venekeelsete toetus peaministriparteile muutub ebakindlamaks, ütles uuringufirma Kantar Emor uuringujuht Aivar Voog erakondade oktoobri reitinguid kommenteerides.

"Teisel kohal oleva Keskerakonna toetus tasapisi kasvab alates maikuust. Toetuse kasv on toimunud põhiliselt eestlaste hulgas ning mitte-eestlaste toetus on muutumas ebastabiilsemaks" ütles Voog uuringu tellinud BNS-ile ja Postimehele.

Keskerakonna toetus on olnud kasvutrendis jaanuarist saadik, kui see oli 20,5 protsenti. Oktoobri reiting on erakonna käesoleva aasta kõrgeim.

Muust rahvusest inimeste seas on Keskerakond konkurentsitult kõige populaarsem 57-protsendilise toetusega.

"Eesti 200 ja Isamaa ületavad napilt valimiskünnist, rohelised on selle lähedal ning sisetülides vaevlev Vabaerakond jääb juba väga kaugele valimiskünnisest. Vabaerakond oli viimati nii kehv oma algusaegadel ehk 2014. aasta detsembris," kommenteeris Kantar Emor uuringujuht Voog küsitlustulemusi.

Voog märkis ka, et valitsuskoalitsioon summaarne reiting on võrreldes aasta algusega oluliselt kosunud: kui jaanuaris oli Keskerakonna, SDE ja Isamaa kogutoetus 26 protsendilt 44,3 protsendile.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega.

Oktoobris oli "ei oska öelda" osakaal 25 protsenti, mis on kaks protsendipunkti rohkem kui septembris.

Kokku küsitles Kantar Emor 11. - 18. oktoobrini veebiintervjuude meetodiga 954 kodanikku vanuses 18-84 aastat.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: