Saarts: Eesti 200 valijate hulk pole nii suur, et parteisüsteemi raputada

Foto: ERR

Kui loodav erakond Eesti 200 osaleks riigikogu valimistel, oleks nende toetus üheksa protsenti, selgub ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Tallinna Ülikooli võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saarts hindas Eesti 200 võimalusi riigikokku pääseda piiripealseks.

Turu-uuringute AS-i uuringujuht, sotsioloog Juhan Kivirähk selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et Eesti 200 asetub samasse nišši, kus on liberaalsed erakonnad ehk Reformierakond, sotsiaaldemokraadid, rohelised.

"Ilmselt siis need erakonnad peavadki Eesti 200 formeerimist ja tulekut kõige rohkem kartma. Nende arvelt nad võivad hääli saada," rääkis Kivirähk.

Tema sõnul muutuks Keskerakonna liidripositsioon kindlamaks.

Ka Saarts leidis, et Eesti 200 tulek ei ohustaks Keskerakonna ega EKRE hääli, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma arvan, et Eesti 200 ongi täna niisugune erakond, kes võiks tõmmata niisuguseid valijaid, kes on mõnevõrra kriitilised tänase poliitilise olukorra suhtes. Aga nende valijatele kindlasti ei sobi ka EKRE ja EKRE juhitud konservatiivne protest," selgitas politoloog.

Saarts lisas, et Eesti 200 valijad võiks olla protestimeelsed valijad, kes otsivad uusi nägusid.

"Tänased uuringud näitavad, et nende valijate hulk, kes võiksid potentsiaalselt Eesti 200 poolt hääletada, ei ole nii suur, et mingisugust väga suurt raputust tuua Eesti parteisüsteemi," tõdes ta.

Saartsi sõnul näitavad uuringufirmade varasemad küsitlused Eesti 200 toetust, mis on kolme kuni üheksa protsendi vahel. Tema pidas nende võimalusi riigikokku pääseda piiripealseteks, mis võib õnnestuda, kui loodav erakond paistab kampaanias hästi välja.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: