Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Salvini: Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid on absurdsed

Itaalia asepeaminister Matteo Salvini.
Itaalia asepeaminister Matteo Salvini. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Itaalia asepeaminister ja erakonna Liiga juht Matteo Salvini teatas esmaspäeval, et Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid on sotsiaalne, kultuuriline ja majanduslik absurd.

Salvini selgitas tööstusettevõtete juhtidega kohtudes, et paljud äriliidrid on temalt küsinud, millal sanktsioonid läbi saavad. Samuti märkis ta, et Itaalia firmad on Vene-sanktsioonide tõttu löögi saanud, vahendas Reuters.

Asepeaminister lisas, et ta sõidab kolmapäeval taas Venemaale.

Itaalia peaminister Giuseppe Conte kommenteeris teisipäeval, et Euroopa Liidu sanktsioonid Venemaa vastu kahjustavad Itaalia ettevõtteid. Conte külastab Moskvat 24. oktoobril.

Juunis leppisid Euroopa Liidu liikmesriigid taas kokku Venemaa-vastaste sanktsioonide pikendamise tuleva aasta jaanuarini ehk selle otsuse kiitis siis heaks ka Itaalia.

Praegusse Itaalia valitsuskoalitsiooni kuuluvad paremäärmusluses süüdistatud Liiga ja pigem vasakpopulistlikuks peetud Viie Tähe Liikumine. Mõlema erakonna poliitikud on juba aastaid teinud Moskvat toetavaid avaldusi ning Liiga poliitikud on jätkanud seda joont ka pärast valitsusparteiks saamist.

Venemaad toetavate avaldustega on kõige rohkem silma paistnud parteijuht Salvini ise, kes on käinud aastaid Moskvas võimupoliitikutega kohtumas.

Salvini on näiteks teatanud, et Krimmi annekteerimine oli igati legitiimne, ja samuti on ta kritiseerinud EL-i reaktsiooni Salisbury juhtumile.

Septembris andis Salvini intervjuu portaalile Ukraina.ru, mis on Venemaa valitsuse toetatud Ukraina-teemaline väljaanne. Seal kinnitas Salvini oma Kremli-sõbralikke seisukohti ning andis teada, et imetleb president Vladimir Putinit kui meest ja poliitikut.

Praktikas pole Itaalia valitsus, mida juhib kompromisskandidaadina peaministriks tõusnud Giueseppe Conte, siiski Vene-sanktsioonide kaotamiseks ametlikult nõudmisi esitanud ning seniseid sanktsioone on õnnestunud pikendada. Juulis Washingtoni külastanud Conte teatas ka ühisel pressikonverentsil president Donald Trumpiga, et praegu pole plaanis Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest loobuda. Küll aga on seniste sanktsioonide laiendamist Itaalia poolt blokeeritud.

Samas on mõned Itaalia poliitikud - näiteks Salvini - ähvardanud ja vihjanud võimalusele, et Rooma võib asuda Venemaa-vastaseid sanktsioone blokeerima, kui talle mingis muus küsimuses vastu ei tulda.

Septembris toimunud Euroopa Liidu diplomaatide kinnisel kohtumisel nõudsid Itaalia esindajad, et EL-i juhid hakkaksid ametlikult arutama Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide leevendamist. Ühegi teise liikmesriigi valitsus seda algatust siiski ei toetanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: