Turvakaameraid võib isikuandmete töötlemiseks kasutada ({{commentsTotal}})

Turvakaamerate süsteem.
Turvakaamerate süsteem. Autor/allikas: Simon Paterson/Flickr.com/Creative Commons

Avaliku korra tagamise eesmärgil võib isikuandmeid turvakaamera lindistustelt kasutada, kui selleks on õiguslik alus olemas.

Sel aastal jõustunud isikuandmete kaitse üldmääruse järgi võib avalikes kohtades paiknevaid turvakaameraid kasutada isikuandmete töötlemiseks, kui selle eelduseks on õiguslik alus olemas, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Iga andmetöötleja, kes soovib kaameraid kasutada, peaks edaspidi analüüsima, millisele loetletud õiguslikule alusele on võimalik tugineda ning vastavalt sellele otsuse vastu võtma kaamerate paigaldamise kohta.

Ligikaudu 10 aastat on politsei ja omavalitsuse koostööna paigutatud Tartu linna avalikesse kohtadesse turvakaameraid. Kokku on neid praeguseks pisut üle 30 ja valdavalt paikenvad turvakaamerad kesklinnas, kuid Lõuna prefektuuri operatiivjuhi Ottomar Virgi sõnul on tehtud esimesi samme, et kaamerate abil korda tagada ka ülikoolilinna teistes piirkondades.

"Eks me mõtleme iga aasta koos linnaga jälle süsteemi nii hoolduse, tänapäevastamise, sest kaamerad uuenevad hästi kiiresti. Aeg ajalt on vaja jälle mõned kaamerad välja vahetada, aga pidevalt otsime ka uusi positisoone ja me kasutame ikkagi väga võimsat optiliste zuumidega kaameraid, niimoodi et isegi väiksemad detailid on piisvalt hästi tuvastatavad," ütles Virk.

Tema sõnul on turvakaamerad igapäevaselt korrakaitsjate poolt väga tihedas kasutuses ja kõigil politseinikel, kellel kaamerate poolt kuvatavat informatsiooni töö tegemiseks vaja on, saavad pidevalt kasutada nii live-pilti kui ka salvestusi.

"Me ei räägi mitte ainult juhtimiskeskusest, kes teeb sellist pidevat live-monitooringut, aga pigem räägime ka kriminaalpolitseist ja kõigist teistest üksustest," ütles ta.

Seega pole näiteks Tartu kesklinna piirkonnas jalutav inimene oma tegevuste ja toimetamistega kuigi privaatses sfääris ja kuigi isikuandmete kaitse seaduse järgi tuleks justkui avalikus kohas inimese pildistamiseks või filmimiseks luba küsida, leiab Virk, et kellegi privaatsus ohustatud ei ole.

"Ja kindlasti ei pea ka üksi inimene muretsema, et nüüd mingil hetkel ta kaamera vaatevälja võib jääda, sest neid pilte töötlevad ikkagi konkreetsed politseiametnikud ja ainult ühel väga selgel eesmärgil, et kuritegevust ennetada või kurjategija tabada," ütles Virk.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: