Liit: ühistu peaks valvekaamera paigaldamise kõigi korteriomanikega kokku leppima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Turvalisuse tagamiseks kasutavad korteriühistud järjest rohkem valvekaameraid. Paljudel majaelanikel ja ühistute juhatuse liikmetel on aga tekkinud küsimus, millistel tingimustel on taoline lindistamine õiguspärane ja kes salvestisi vaadata võib.

Kortermajade ja eramute juures kohtab järjest rohkem valvekaameraid. Kõigile selline salvestamine ei meeldi ja nii on muret kurdetud ka andmekaitse inspektsioonile, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Näiteks üks elanik paneb enda ukse taha üles kaamera, aga arvestades, et korteriühistute puhul pannakse ju kaamerad ühisalasse, kus on vajalik ka ühistu nõusolekut. Või siis on keegi pannud oma koduaeda turvaotstarbeliselt kaamera ja vaatevälja jääb ka naabri aed," selgitas andmekaitse inspektsiooni õigusdirektor Raavo Palu.

Korteriühistute liit kinnitab, et turvakaamerate asjus on olemas mitu kohtulahendit. Üks lahend käis juhtumi kohta, kus üks korteriomanik kattis teise korteriomaniku paigaldatud kaamera kardinaga.

"Loomulikult see isik, kes selle kaamera sinna pani, pöördus kohtusse, et teised korteriomanikud peaksid oma kardina eemaldama. Kohus leidis, et kuivõrd isiku privaatsus on tegelikult tagatud ja ühelgi korteriomanikul ei ole õigustatud huve luuramaks teiste järgi, siis ka sellises tegevuses peab olema konkreetselt kokkulepe," rääkis korteriühistute liidu juhatuse liige Urmas Mardi.

Tema sõnul on turvakaamerate paigaldamine ühistutes mõistlik samm, aga enne tuleks saavutada kõigi korteriomanikega kokkulepe.

"Aga et asi oleks korrektne, et ei tekiks vaidlusi erinevate jälitusmomentide üle korteriomanike vahel ja samuti kaamerate majandamiskulude üle, siis oleks hea, kui on saavutatud kokkulepe kõigi korteriomanike vahel. Sellisel juhul on see tegevus mõistlik ja seaduspärane," ütles Mardi.

Andmekaitse inspektsiooni kaamerate kasutamise juhisest selgub, et salvestisi võib välja nõuda lindistusel olev isik, aga siis peavad olema kolmandad isikud muudetud tuvastamatuks. Turvasalvestisi originaalkujul võib välja nõuda vaid politsei.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: