X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa koalitsiooni toetus on rekordiliselt madal, roheliste tõus jätkub

Ringhäälingu ARD tellitud arvamusuuringu kohaselt toetab praegust Saksamaa valitsuskoalitsiooni - ehk liidukantsler Angela Merkeli paremtsentriste, viimase Baieri liitlasi ning sotsiaaldemokraate - vaid 39 protsenti valijatest. Kui protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD) toetus on püsinud muutumatuna, siis tugevat tõusu jätkavad rohelised.

Kahe suure partei toetus pole alates 1997. aastast, mil Deutschlandtrendi uuringut avaldama hakati, kunagi nii madal olnud ning eelmise aasta septembris toimunud parlamendivalimistel oli kahe erakonna toetus kokku 53 protsenti, mis andis võimaluse ka nn suure koalitsioonina jätkamiseks.

Värske Deutschlandtrendi arvamusküsitluse kohaselt on Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liid (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) siiski esikohal. Kui pühapäeval oleksid valimised, annaks CDU/CSU poolt hääle 25 protsenti valijatest. Eelmise korraga võrreldes on CDU/CSU toetus langenud ühe protsendipunkti võrra.

Veelgi hullem seis on aga sotsiaaldemokraatidel (SPD), sest senine suurpartei on 14 protsendiga alles neljandal kohal. Ka SPD toetus langes kuuga ühe protsendipunkti võrra.

Teisel kohal on toetust järjekindlalt kasvatavad rohelised (Bündnis 90/Die Grünen), kes tegid hea tulemuse ka hiljutistel liidumaa valimistel Baierimaal. Roheliste poolt hääletaks praegu 19 protsenti valijatest ning eelmise korraga võrreldes on nende toetus kahe protsendipunkti võrra suurenenud. Viimati oli roheliste toetus nii kõrge 2011. aasta septembris.

Kolmandal kohal on 16 protsendiga immigratsioonivastane protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD). Nende toetus on püsinud muutumatuna.

Viiendal kohal on liberaalne Vaba Demokraatlik Partei (FDP) 11 ja kuuendal vasakäärmuslik Die Linke üheksa protsendiga. Esimese toetus kasvas ühe protsendipunkti võrra, teise oma aga sama palju langes.

Deutschlandtrend Sonntagsfrage 19.10

CDU/CSU - 25% (-1)

Grüne - 19% (+2)

AfD - 16% (0)

SPD - 14% (-1)

FDP - 11% (+1)

Linke - 9% (-1)

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: