Saksa võimuparteid kaotasid Hesseni valimistel kõvasti toetust

Saksa võimukoalitsiooni parteid kaotasid pühapäeval Hesseni liidumaal korraldatud valimistel kõvasti toetust.
Kantsler Angela Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) sai 27 protsenti häältest, jäädes endiselt liidumaa suurimaks erakonnaks, kuid populaarsus langes eelmiste valimistega võrreldes üle 11 protsendipunkti (2013. aastal oli häältesaak 38,3 protsenti).
Merkeli koalitsioonipartnerid Sotsiaaldemokraatlikust Parteist (SPD) kaotasid eelmiste valimistega võrreldes 10,9 protsendipunkti, kogudes 19,8 protsenti häältest.
Rohelisi toetas samuti 19,8 protsenti valijatest ehk 8,7 protsendipunkti võrra rohkem kui 2013. aastal. Migratsioonivastane erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) kogus 13,1 protsenti häältest.
Vabad Demokraadid võitsid 7,5 protsenti ja Vasapartei (Die Linke) 6,3 protsenti häältest.
CDU peasekretär Annegret Kramp-Karrenbauer ütles, et koalitsioonil tuleb lähikuudeks paika panna kolm konkreetset projekti, mis ka ellu viiakse. Ta ei täpsustanud, mis need olla võiksid.
Hesseni konservatiivist peaminister Volker Bouffier ütles poolehoidjatele, et "tänase õhtu sõnum parteidele Berliini valitsuses on selge: inimesed tahavad vähem vaidlusi, rohkem objektiivsust, rohkem lahendusi".
Sotsiaaldemokraadid ähvardavad Saksa võimukoalitsioonist lahkuda
Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) ähvardas pühapäeval lahkuda koalitsioonist, süüdistades kibedat sisevõitlust Berliinis konservatiivide ja vasaktsentristide kaotuses Hesseni liidumaa valimistel.
"Valitsuse olukord on vastuvõetamatu," ütles SPD peasekretär Andrea Nahles Berliinis pressikonverentsil.
Berliin peab leidma "mõistliku viisi töötamiseks", ütles Nahles, märkides, et pilt, mida kaks parteid on oma tülidega maalinud, andis märkimisväärse panuse kaotusele regionaalvalimistel.
CDU peab nüüd nõustuma "selge, siduva poliitilise teekaardiga kodanike huvides", nõudis Nahles. Tema sõnul vaadatakse järgmise aasta septembris "poole tee peal", kas "see valitsus on endiselt õige koht meie jaoks".
Tegemist oli otsese vihjega, et SPD võib lahkuda võimukoalitsioonist, kui Merkel ei paku uusi järeleandmisi.
Nahlesi manööverdamisruum on aga piiratud, sest valitsust lahkumine ja uute valimiste põhjustamine võib osutuda arvamusuuringute põhjal palju valulisemaks hoopis SPD-le kui CDU-le.
Toimetaja: Merilin Pärli