Conte: Itaalia ei lahku EL-ist ega euroalalt

Itaalia peaminister Giuseppe Conte.
Itaalia peaminister Giuseppe Conte. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Itaalia ei lahku Euroopa Liidust ega loobu eurost, ütles peaminister Giuseppe Conte esmaspäeval, kommenteerides vastasseisu Brüsseliga seoses populistliku valitsuse kulutustele suunatud eelarveprojektiga.

"Lugege mu huultelt: Itaalia jaoks ei ole võimalust Italexit´iks, lahkumiseks Euroopast või euroalalt," ütles Conte ajakirjanikele pärast seda, kui Euroopa Komisjon väljendas sügavat muret seoses valitsuse eelarveprojektiga majanduskasvu hoogustamiseks.

Peaminister ütles pressikonverentsil, et Itaalia jääb oma vastuolulise ja kulutuste rohke eelarvekava juurde kuid proovib seejuures ka mitte suurendada riigivõlga ja jääda lubatud defitsiidi piiridesse.

"2,4 protsenti on see ülempiir, millest lubame kinni pidada," ütles Conte, viidates eelarvepuudujäägile sisemajanduse koguprodukti (SKP) suhtes.

Itaalia eelmine valitsus kavandas eelarvepuudujäägiks ainult 0,8 protsenti SKP-st.

Valitsus toetub oma eelarvekavas 1,5-protsendise majanduskasvu prognoosile, kuid Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) prognoosib Itaaliale kasvuks vaid ühe protsendi.

Juunis ametisse astunud eliidivastase Viie Tähe Liikumise (M5S) ja marurahvusliku Põhjaliiga valitsus jagas 4. märtsi valimiste eel kulukaid lubadusi, mis kinnistati hiljem valitsusprogrammis.

Lubaduste seas on ulatuslikud maksukärped koos baassissetulekuga töötutele ja madalapalgalistele, mis lähevad valitsusele maksma hinnanguliselt 100 miljardit eurot ajal, kui Itaalia riigivõlg küündib 132 protsendini SKP-st.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: