Eurotsooni rahandusministrid hoiatasid Itaaliat

Portugali rahandusminister Mario Centeno, Prantsuse majanduisminister Bruno Le Maire, Itaalia rahandusminister Giovanni Tria ja Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pierre Moscovici.
Portugali rahandusminister Mario Centeno, Prantsuse majanduisminister Bruno Le Maire, Itaalia rahandusminister Giovanni Tria ja Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pierre Moscovici. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Eurotsooni rahandusministrid edastasid esmaspäeval Itaaliale karmi hoiatuse pidada kinni Euroopa Liidu avalike kulutuste reeglitest, Rooma süüdistas Brüsselit omakorda majandusterrorismis.

Sõnasõda järgnes Itaalia populistliku valitsuse eelarvekava avalikustamisele eelmisel nädalal.

Itaalia valitsuserakonnad leppisid neljapäeval kokku, et 2019. aasta eelarvepuudujääk saab olema 2,4 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP). Eelmine valitsus kavandas puudujäägiks ainult 0,8 protsenti SKP-st. Itaalia riigivõlg on praegu 132 protsendi juures sisemajanduse koguproduktist (SKP), jäädes selle näitajaga euroalas alla vaid Kreekale.

"Ma olen pärast kõnelusi kolleegidega mõnevõrra vähem optimistlik kui varem," ütles Hollandi rahandusminister Wopke Hoekstra Luksemburgis pärast euroala rahandusministrite kohtumist. "Kui see pidi olema veekatsumine, siis näib, et töö seisab veel ees."

Itaalia majanduse habras seis on toonud Euroopa Liidus taas pinnale mälestused kriisist ning Roomat võivad oodata EL-i karistusmeetmed, kui see jätkab bloki eelarve- ja kasvupakti rikkumist.

Eurogrupi juhi Mario Centeno sõnul on "Itaalia valitsuse ülesanne näidata, et tal on jätkusuutlik ja tõsiseltvõetav eelarvekava".

Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire ütles enne kohtumist, et "kehtivad reeglid ja need on samad kõikidele riikidele, sest meie tulevik on seotud".

Allikate sõnul nõudsid Le Maire ja Hoekstra Itaalia küsimuse rahandusministrite kohtumise päevakorda võtmist ning Itaalia rahandusminister Giovanni Tria oli raskustes valitsuse eelarvekava kaitsmisega.

Enne kohtumist kutsus Tria Euroopa partnereid "rahulikuks jääma". "Ma püüan selgitada meie kavatsusi ja seda, mis toimub".

Itaalia esitab oma eelarve Brüsselile ülevaatamiseks ametlikult 15. oktoobril ning seda võivad oodata järgmise kahe nädala jooksul korrektuurid.

Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pierre Moscovici manitses Roomat rääkima itaalia rahvale tõtt mõistlike kulutuste vajaduse kohta.

Itaalia asepeaminister Luigi Di Maio kritiseeris seejärel Moscovicit, süüdistades "Euroopa institutsioone terrorismi finantsturgudele toomisega mängimises".

"Härra Moscovici ärkas hommikul üles ja mõtles teha avaldusi Itaalia vastu, mis õhutaksid turgudel pingeid," sõnas eliidivastase Viie Tähe Liikumise (M5S) esimees Roomas ajakirjanikele.

Voliniku sõnul on Di Maio märkused ebaloogilised. "See, mida ma teen, on reeglite meeldetuletamine," lausus ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: