Itaalia valitsuse uus riigieelarve on kopsaka puudujäägiga

Itaalia valitsus tuli neljapäeval välja järgmise aasta riigieelarvega, millega lastakse eelarve puudujäägil kasvada 2,4 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP). Eelmise valitsuse ajal oli eesmärgiks hoida riigieelarve puudujääk 0,8 protsendi juures.

Olukorras, kus uus kahe populismis süüdistatud erakonna valitsus mitte ei tegele Itaalia problemaatilise rahanduspoliitika lahendamisega, vaid laseb riigivõlal hoopis veelgi kasvada, tekitas reedel turgudel ärevust ning tõi kaasa Euroopa Komisjoni ning paljude majandusekspertide kriitika, vahendasid Reuters, Yle, Politico jt.

Isegi Itaalia parteitu majandus- ja rahandusminister Giovanni Troia polnud eelarve puudujäägi tasemega rahul - tema oleks lasknud sellel kasvada vaid 1,6 protsendini - ning meedia väitel nõustus ta ametis jätkama vaid tänu sellele, et riigi EL-i meelne president Sergio Mattarella isiklikult palus tal suurema kaose vältimiseks siiski ametis jätkata.

Seevastu kahe valitsuspartei juhid ning asepeaministrid - Liiga juht Matteo Salvini ja Viie Tähe Liikumise (M5S) liider Luigi Di Maio - avaldasid uue eelarve üle heameelt.

Avaliku sektori kulutusi paisutav ja "lahke" riigieelarve on selge väljakutse eurotsooni reeglitele. Eurotsooni reeglite kohaselt ei tohi liikmesriigi riigieelarve puudujääk ületada kolme protsenti ning riigivõlg peab olema väiksem kui 60 protsenti SKP-st. Itaalia puhul on aga probleemiks see, et riigivõlg on praeguseks tõusnud 132 protsendini SKP-st, mis tähendab, et tegu on kõige suurema riigivõlaga liikmesriigiga pärast Kreekat. Itaalia majandus on aga oluliselt suurem kui Kreeka oma ning erinevalt Ateenast, kus on juba aastaid astutud valusaid samme rahandusliku olukorra parandamiseks, paistab hetkel, et Itaalia praegune valitsus liigub selle riigieelarvega hoopis vastupidises suunas.

Ärevust tekitab ka see, et analüütikud eeldasid Itaalia valitsuselt mõnevõrra mõõdukamat puudujäägi kasvu.

Euroopa Komisjon peab eelarvele veel heakskiidu andma ning majandus- ja rahandusvolinik Pierre Moscovici avaldas reedel juba arvamust, et Itaalia uus riigieelarve paistab ületavat ühiste reeglite piire. Samas lausus ta BFM TV intervjuus, et see pole hetkel EL-i huvides hakata Itaaliaga eelarve teemal kaklema.

Itaalia sisepoliitikas tekitas riigieelarve rohkelt pingeid - võimupoliitikud saatsid kulude kasvatamisele vastu seisnud ametnike suunas ähvardusi ning asepeaminister Di Maio ähvardas lausa, et tema erakond võib parlamendis omaenda valitsuse eelarve vastu hääletada, kui seal piisavalt valimislubadusi kirjas pole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: