Euroopa Komisjon soovib Itaalia valitsuselt eelarve kohta selgitusi

{{1539932580000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon on saatnud Itaalia valitsusele kirja, kus nõuab lisainfot valitsuse eelarvekava kohta.

Itaalia valitsus plaanib tulevaks aastaks eelarvet, mille puudujääk rikub selgelt Euroopa Liidu reegleid. Euroopa Komisjon on seetõttu korduvalt muret väljendanud ning teeb seda ka äsja teele saadetud kirjas.

Rooma kinnitusel pööratakse Itaalia majandus uue riigieelarve abil kiiremale kasvule, mis 2,4-protsendilise puudujäägi tasandab. Samas on Itaalia riigivõlg juba 130 protsenti SKP-st.

Ohu märgina on Itaalia kümneaastased riigivõlakirjad tõusnud viimase nelja aasta kõrgeimale tasemele. Varasema poliitilise kogemuseta peaminister üritab Brüsselit ja euroala riike maha rahustada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie eesmärk peaks olema konstruktiivne dialoog. Saan suurepäraselt aru, et see pole just see eelarvekava, mida Euroopa Komisjon näha tahaks. On arusaadav, et see põhjustab negatiivseid reaktsioone. Ma mõistan kriitikat. Me vastame sellele, me istume üheskoos läbi rääkima," rääkis peaminister Giuseppe Conte.

Euroopa Komisjoni esimehe Jean-Claude Junckeri sõnul on Itaaliale võimaldatud eelarvepuudujääki reeglite raames, ent reegleid rikkuv puudujääk on siiski liig.

Ka Euroopa Liidu majandus- ja rahandus-voliniku Pierre Moscovici sõnul on Itaalia eelarve halvas mõttes enneolematu:

"Ma tahan selgitada kirjas toodud seisukohti, kui me räägime millestki enneolematust. Ma olen olnud majandus- ja rahandusvolinik neli aastat. On tõsi, et meil pole kunagi olnud sellist juhtumit strukturaalse puudujäägi mõistes, selle vahel, mida välja pakutakse ning mis tegelikult mõeldav on, seda juba niigi kõrge võlakoorma tingimustes," nentis Moscovici.

Austria liidukantsleri Sebastian Kurzi sõnul peab Itaalia oma julget eelarvekava kärpima, sest Euroopa Liit pole sellise riski ja võlakoormaga Itaalia puhul arvestanud.

"Nagu te teate, reageeris Euroopa Komisjon sellele eelarvele kirjaga, kus andis teada, et eelarvet tuleb kärpida. Ma arvan, et see on hädavajalik, sest Euroopa Liit on majandus- ja väärtusliit, mis püsib ainult seetõttu, et on reeglid, mida igaüks peab täitma," rääkis Kurz.

 

Toimetaja: Laur Viirand, MerilI nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: