Itaalia trahvis Apple'it ja Samsungi telefonide aeglustamise eest

{{1540384320000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Itaalia konkurentsiamet trahvis kolmapäeval Apple'it ja Samsungi vastavalt 10 ja 5 miljoni euroga telefonide tahtlikult aeglasemaks muutmise ehk niinimetatud plaanitud tarbetuse eest.

Kuigi nutiseadmete tootjaid on pikalt sellises tegevuses süüdistatud, on kolmapäevane otsus tõenäoliselt esimene kord, kui neid selle tava eest karistatakse.

Otsuses tuuakse välja, et Apple ja Samsung sundisid teadlikult vanadele telefonidele peale operatsioonisüsteemi uuendusi, mis neid oluliselt aeglasemaks muutsid. Selle eesmärgiks oli sundida tarbijaid telefone välja vahetama ja uuemaid mudeleid ostma.

Apple'i puhul oli trahv suurem seetõttu, et lisaks plaanitud tarbetusele, ei jaganud Apple tarbijatega informatsiooni oma liitiumakude eluea kohta ega ka mitte selle kohta, kuidas nende eluiga pikendada.

Möödunud aastal tunnistas Apple, et see tõepoolest aeglustab uuenduste kaudu vanemaid nutiseadmete mudeleid. Õigustuseks toodi aga hoopis see, et nõnda tahetakse seadmete eluiga pikendada ja vältida ootamatuid väljalülitumisi.

Roonemaa hinnangul oli tegemist tööõnnetusega

Geeniuse toimetaja Henrik Roonemaa kommenteeris "Ringvaates", et alati võib uus versioon muuta vana seadme aeglasemaks.

Roonemaa sõnul peaksid Itaalia konkurentsiametil olema aga konkreetsed tõestused ja mõõtmised oma väidete kinnituseks.

"Praegu ripub seal kodulehel üleval lihtsalt kuue-, seitsmelõiguline ingliskeelne teade, et nii on, et me tuvastasime, et kõik oli väga halvasti ja selle tõttu me tegime trahvi. Aga see "kõik väga halvasti" oli ka selline, et me räägime seal kahest telefonimudelist üldse, mitte kõigest, mida need firmad tegid. Samsung Note 4 ja iPhone 6, mis said endale uued versioonid ja need jäid aeglasemaks," kommenteeris Roonemaa.

"Mulle tundus, et ka Itaalia konkurentsiamet oli suhteliselt sellisel seisukohal või siis oli neil võimatu tõestada, et selle taga oli firma tippjuhi kuri otsus, kes ütles oma inseneridele, et nüüd teete nii ja punkt, et vanad telefonid oleksid aeglasemad. Pigem oli seal häda selles, et need firmad ise meelitasid kasutajaid uuendama tarkvara. Samsung tõi uue tarkvaraversiooni välja, telefon teatas, et pane peale. iPhone'iga on samamoodi. Aga etteheide, mis itaallastel on, on see, et need uuendused tegid need telefonid aeglasemaks ja kehvemaks, aga firmad ei teatanud seda klientidele," lisas ta.

Ta on nõus Itaalia konkurentsiameti teise etteheitega, et ei selgitatud, kuidas tarkvara vana versiooni tagasi saaks.

Roonemaa soovitas uuenduse alati telefoni laadida, arvestades samas, et tehnologias võib juhtuda, et asjad lähevad kehvemaks.

"Ma ei usu mingit suurt kriminaalset räkitit seal taga. Ma arvan, et see oli lihtsalt tööõnnetus, mis oli kehvasti kommunikeeritud nende suurfirmadel," ütles Roonemaa.

Tema sõnul on aga telefonide areng viimasel ajal aeglustunud. "Telefonide areng on olnud kõik aastad - 2007 kui iPhone välja tuli kuni 2017-2018 - ehk kümme aastat hästi kiire. Iga aasta tuleb välja telefon, mis on mõõtmatult parem kui eelmise aasta sama telefon. Nüüd see enam ei ole nii, areng on suhteliselt vaikseks jäänud ehk kui sa täna ostad telefoni, sa võid vabalt sellega kaks aastat rääkida /.../ ja see uus ei ole nii meeletult parem," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: