NATO näitab õppustega valmidust lüüa tagasi mistahes rünnak

Foto: NATO/EPA/Scanpix

Norra põhjaosas algasid neljapäeval NATO suurimad külma sõja järgsed õppused, mille eesmärk on demonstreerida Venemaale alliansi valmidust lüüa tagasi mistahes rünnak. Õppustest võtavad osa alliansivälised Soome ja Rootsi ning vaatlema on kutsutud ka Vene eksperdid.

Nii suurt õppust ei ole Norras korraldatud alates 1980. aastatest. Osavõtjaid on 31 riigist - kokku 50 000 inimest, 10 000 sõidukit, 250 lennukit, 65 laeva, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on tähtis, sest Trident Juncture on NATO suurim õppus pärast külma sõda. See on ambitsioonikas ja nõudlik. Kõik 29 NATO riiki võtavad sellest osa, lisaks ka meie partnerid Soome ja Rootsi. See on tugev demonstratsioon meie võimekusest ja meie otsusekindlusest koos töötada," rääkis NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Läbi mängitakse juhtum, kus Norrat ründab väljamõeldud riik. "Siin on praegu umbes 700 USA merejalaväelast ja nad valmistuvad suureks õppuseks," sõnas leitnant Torstein Sem.

Õppus toimub ka merel. "See mereväe õppus, mereväeline osa Trident Juncture õppusest on kindlasti kõige tähtsam õppus, mis meil viimase kahe aastakümne jooksul toimunud on ja võib-olla käib jutt pikemastki ajast. 35 laeva minu allvuses, kokku 70 on väga suur jõud, väga erakordne võimalus treenimiseks," selgitas NATO ühendatud mereväe viitseadmiral Herve Blejean.

Ehkki sõna Venemaa ei kasutata, on see selgelt jõunäitamine just Moskvale. Kohale on kutsutud ka Vene vaatlejad.

Õppus kestab 7. novembrini.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: