X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NATO korraldab Norras jõudemonstratsiooni

{{1540282260000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

NATO viib Norras läbi suurima külma sõja järgse õppuse, koondades esimese lumega riigi põhjaossa 50 000 sõjaväelast, et demonstreerida Venemaale alliansi valmidust mis tahes rünnak tagasi lüüa.

Õppused Trident Juncture algavad neljapäeval ja kestavad 7. novembrini. Ametlikult matkitakse tegutsemist väljamõeldud riigi rünnaku korral, kuid selleks viiakse hiiglaslik väekontingent ühte Venemaa naaberriikidest vaevalt mõni kuu pärast Vene sõjamänge Vostok.

NATO väejuhatuse ülem, USA mereväeadmiral James Foggo ütles, et õppused peavad näitama NATO suutlikkust kaitsta end iga vaenlase vastu. "Mitte ühe konkreetse riigi, vaid igaühe vastu."

Foggo märkis, et Norral on Venemaaga piir, ning alliansi väekontingent, mida toetab 150 õhumasinat, 60 laeva ja 10 000 sõidukit, demonstreerib võimet end liitlase kaitseks kiiresti mobiliseerida.

Septembris Kaug-Idas oma kõigi aegade suurimad sõjaväeõppused läbi viinud Venemaa ei ole NATO õppuste ametlik vastane, aga pärast 2014. aasta Ukraina sündmusi ei saa temast kui ohust keegi mõttes mööda.

"Venemaa ei kujuta endast Norrale otsest sõjalist ohtu," ütles kaitseminister Frank Bakke-Jensen.

"Aga nii keerulises julgeolekuolukorras, nagu meil praegu on... võib mõni intsident ka kusagil mujal põhjas pingeid süvendada ning me rahame valmistada allianssi ette valmistada, et igasugused õnnetute juhtumid ära hoida."

"Õppuste põhiosa on Vene piirist 1000 kilomeetri kaugusel," ütles Norra kindral Rune Jakobsen, kes juhib õppuste peastaapi. "Venelastel ei tohiks olla põhjust hirmu tunda ega näha selles muud kui kaitseõppust."

Manöövritele kutsutud kaks Vene ja kaks Valgevene sõjalist vaatlejat.

Tegemist on suurima NATO sõjaväelaste ja sõjatehnika liikumisega alates Nõukogude Liidu kokkuvarisemisest 1991. aastal, kuigi mahult väiksem, kui Venemaa ja Hiina korraldatud õppus Vostok-18 tänavu septembris.

Kaitsevägi saadab NATO suurõppusele kümmekond staabiohvitseri

Eesti kaitsevägi saadab õppusele kümmekond staabiohvitseri nii mere- kui ka õhuväest, kaitseväe peastaabist ning toetuse väejuhatusest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: