Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raport: USA julgeolek on viimaste aastakümnete suurimas ohus

USA väed Norras õppusel Trident Juncture.
USA väed Norras õppusel Trident Juncture. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA riiklik julgeolek on viimaste aastakümnete suurimas ohus, väidab juhtivate julgeolekuanalüütikute raport, mille koostamiseks saadi ülesanne USA kongressilt.

Raporti kohaselt on USA jõudnud ajastusse, kus ollakse suures võimuvõitluses Hiinaga ning üha enesekindlama Venemaaga. Selline olukord on esitanud USA domineerimisele pretsedenditu väljakutse nii majanduslikult kui ka sõjaliselt, vahendas Axios.

Muuhulgas nenditakse raportis, et USA sõjaline üleolek on kahanenud määrani, kus USA-l võib tekkida raskusi võitmisega või võidakse isegi kaotada Hiina või Venemaa vastu peetav sõda. Ning USA üleoleku kahanemisega suureneb omakorda sõja tõenäosus.

"Rivaalid ja vastased esitavad Ameerika Ühendriikidele väljakutseid mitmetel rinnetel ja paljudes valdkondades. Ameerika võimekus kaitsta oma liitlasi, partnereid ja omaenda kriitilise tähtsusega huve on üha suurema kahtluse all. Kui riik ei tegutse kohaselt nende asjaolude parandamiseks, on tagajärjed tõsised ja püsivad," kirjutatakse raportis.

"Autoritaarsed võistlejad - eriti Hiina ja Venemaa - pürgivad regionaalse hegemoonia poole ja taotlevad võimekust kasutada võimu globaalselt. Nad tegutsevad järjekindlalt relvastumisega, mille eesmärgiks on neutraliseerida USA tugevusi. Iraani ja Põhja-Koreaga seotud ohud on suurenenud, sest need riigid on arendanud tipptasemel relvastust ning kasutanud loovalt asümmeetrilisi taktikaid."

Eksperdid rõhutavad, et mitmetes regioonides kasutatakse paljude poolt töövahendina nn halli tsooni agressiooni ehk ähvardamist ning survestamist sõja ja rahu vahele jäävas ruumis. Samuti on kasvanud oht, mida kujutavad mitteriiklikud organisatsioonid, eriti islamiäärmuslikud rühmitused. Üle kogu maailma on aga arenenud tehnoloogia võimaldanud senisest sagedamini esitada USA sõjalisele jõule väljakutset ohtlikumal moel.

"Lõpetuseks, tulenevalt poliitilisest halvatusest ja mõlema suurpartei poolt tehtud otsustest... on Ameerika märkimisväärselt oma kaitsevõimet nõrgendanud," nenditakse dokumendis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: