Oslos toimus Põhjala Grupi sõjalise mobiilsuse lauaõppus

Põhjala Grupi kaitseministrid kohtumisel Oslos.
Põhjala Grupi kaitseministrid kohtumisel Oslos. Autor/allikas: Kaitseministeerium

Kaitseminister Jüri Luik osales teisipäeval Oslos Põhja- ja Baltimaade kaitseministrite kohtumisel, kus arutati regionaalse julgeoleku küsimusi ja erinevate Euroopa kaitsealgatuste tulevikku, ning kolmapäeval Põhjala Grupi kaitseministrite kohtumisel, kus viidi läbi sõjalise mobiilsuse lauaõppus ja arutati ÜRO rahuvalvemissioonide reformimist.

Sõjalise mobiilsuse lauaõppuse eesmärk oli leida viise bürokraatia vähendamiseks ning taristu ja transpordi kasutusvõimaluste parandamiseks olukordades, kus on vaja liigutada suurel hulgal vägesid.

Riikidel on selles valdkonnas erinev kogemus ning õppuse käigus jagasid ministrid neid kogemusi omavahel. Tuvastati kitsaskohti, kuid tehti ka uusi ettepanekuid edasiseks tegevuseks sõjalise mobiilsuse parandamisel.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on selline õppus Eestile eriti oluline, sest NATO vägede meile jõudmise kiirus on otsustava tähtsusega.

Ministrid tõdesid, et äsja Norras toimunud suurõppus Trident Juncture, kus osales 31 riigist 50 000 sõdurit ja ohvitseri, oli suurepärane võimalus harjutada reaalsuses kriisiaegset vägede liigutamist Euroopas.

Lisaks käsitlesid Põhjala Grupi kaitseministrid kohtumisel ÜRO rahuvalveoperatsioonide reformide hetkeseisu ja tulevikku.

Luige sõnul toetab Eesti ÜRO rahuvalveoperatsioonide reformimist ning initsiatiivi "Action for Peacekeeping". "ÜRO-l on maailmas rahu tagamisel ainulaadne roll. Et tulla toime muutuvate väljakutsetega, peavad ÜRO operatsioonidesse panustavad riigid uuendama ka oma lähenemist," ütles Luik.

Eilse Põhjala-Balti kaitseministrite Euroopa kaitsealgatuste arutelu juhatas kaitseminister Jüri Luik sisse avaldusega, et Eesti toetab ambitsioonikaid eesmärke, mille saavutamisel saavad Euroopa riigid ühiselt sõjaliselt tugevamaks.

"Seejuures peab kaitsekoostöö Euroopas toetuma olemasolevale julgeolekuarhitektuurile, eelkõige NATO-s tehtavale. Ettepanekud, millega püütakse dubleerida NATO-s tehtavat koostööd, ei lähtu meie kollektiivsetest huvidest," ütles Luik.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: