Gruusia valib presidenti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Gruusia valis pühapäeval presidenti. Vastamisi on kaks tasavägise toetusega kandidaati ja eksvälisministrit, Prantsusmaal sündinud Salome Zurabišvili ja Grigol Vašadze. Ennustuste kohaselt ei kogu neist kumbki esimeses voorus võitmiseks vajalikku 50 protsenti pluss ühte häält.

Kui rahvas otsustab presidendiks valida Zurabišvili, saaks oma karjääri hoopis Prantsusmaa välisministeeriumis alustanud diplomaadist esimene naispresident mitte ainult Gruusias, vaid kogu Balti riikidest väljapoole jäävas endises Nõukogude Liidus. Gruusia keelt aktsendiga rääkiv Zurabišvili sai kümne aasta eest hakkama sellega, et kritiseeris Gruusiat Venemaaga sõja alustamise eest. Praeguseks näikse valijad selle aga unustanud olevat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma palun vabandust, et lasin teil oodata. Täna hääletasin
ma rahumeelse, ühtse, ausa ja demokraatliku Gruusia poolt," ütles Zurabišvili rahvale.

Kukutatud ja välismaal elava kurikuulsa ekspresidendi Mihhail Saakašvili soosik on aga Vašadze. Oma kampaanias kritiseeris ta riigis vohavat korruptsiooni ning poliitikute sekkumist kohtuvõimu: "Gruusia pole heas vormis. Gruusia on väga lähedal kokkukukkumisele. Seepärast peame me töötama nii kõvasti kui võimalik."

Mõlemad favoriidid on üksmeelsed selles, et Gruusia peab liikuma Euroopa Liidu ja NATO täisliikmeks saamise poole. Seda näikse uuelt presidendilt ootavat ka enamik valijaid.

"Ma hääletasin meie riigi helge tuleviku poolt. Euroopa ja euroatlantilise
lõimumise poolt. Mitte venelaste, mitte reeturite poolt," ütles üks Tbilisis hääletanu, Lia Zvanidze.

Valijad rõhutasid, et oluline on oma kodanikukohust täita ja valima minna, sest see on võimalus olukorda muuta.

Poliitikavaatlejate hinnangul ennustavad valimised tõsisemat kokkupõrget valitsusparteide ja opositsiooni vahel kahe aasta pärast toimuvail parlamendivalimistel.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: