Saar: kriminaalasjaks polnud Eesti Kontserdis alust

Kultuuriminister Indrek Saar ütles, et Eesti Kontserdi nõukogu suhtles pärast häirivat auditit ka politseiga, kuid kriminaalasja algatamiseks ei leitud piisavat alust.

Teie haldusala sihtasutuse vastutav töötaja tunnistab, et tal on läinud segamini isiklik ja riigi rahakott ja ta ei pea seda isegi kõneväärseks teemaks. Miks ei esitatud Andres Mustoneni vastu kuriteoteadet?

Esiteks pean täpsustama, et Andres Mustonen ei ole enam töölepinguga Eesti Kontserdi palgal alates sellest ajast, kui need asjaolud ilmsiks tulid. 2016. aastal tellis Eesti Kontserdi juhatus ja nõukogu auditi, kust selgus, et asjaajamine ei ole olnud nii korrektne, kui ta olema peaks.

Selle tulemusena võeti ette mitmed muudatused, nii personaliküsimustes kui ka töökorralduses. Dokumendikorralduses viidi sisse täiendavad rutiinid, et sellised asjad korduda ei saaks.

Mulle on nõukogu kinnitanud, et nad on selle probleemi üksikasjalikult läbi töötanud ja nad konsulteerisid ka politseiga sel teemal, kas asjas on kriminaalasja tunnuseid ning neid ei tuvastatud.

Kas see on kultuuriministeeriumi haldusalas tavapärane praktika, et raamatupidamisega käiakse ümber äärmiselt loominguliselt?

Ei. See ei ole tavapärane praktika. Sellepärast pidaski nõukogu vajalikuks sekkuda.

Kas selliseid auditeid on kultuuriministeeriumi sahtlites veel? Ja miks see konkreetne audit vaiba alla pühiti?

See ei olnud kultuuriministeeriumi tellitud audit. Need on asjad, kus nõukogul on pädevus, et tagada asjaajamise korrektsus. Nõukogu selle auditi tellis ja nõukogu selle auditi tulemuste eest ka vastutab. Nõukogu võttis tarvitusele ka omalt poolt kõik, et tulevikus vältida selliseid ebameeldivaid üllatusi.

Kas see on ka üks põhjus, miks te nõukogu tagasi kutsusite?

Ei, see ei ole kindlasti mitte peamine põhjus. Peamine põhjus on ikkagi see olukord, mis on tekkinud seoses Eesti Kontserdile uue juhi valimisega ja nende kahtlustega, mis on üles tõusnud. Nagu me täna pärast pikka arutelu nõukogu liikmetega tõdesime, siis ei ole põhjust arvata, et nõukogu tänases koosseisus ja tänase juhiga oleks piisavalt töövõimeline, et väljakutseid, mis ees seisvad, lahendada.

Kas endine kultuuriminister Laine Randjärv sobiks teie hinnangul Eesti Kontserdi juhiks või mitte?

Kultuuriministril ei ole õigust selliseid hinnanguid anda. See õigus on antud nõukogule ja nõukogu on teinud oma otsused. Paraku see protsess tõepoolest on tekitanud ka hulka häirivat informatsiooni, kus me näeme, et nõukogu liikmete vaheline infovahetus pole suure tõenäosusega olnud piisav, nagu ka nõukogu liikmete infovahetus avalikkusega. Kindlasti ka kandidaat ise pärast seda, kui ta oli konkursil valitud välja kandidaadina, kellega hakati pidama läbirääkimisi, andis selles protsessis üsna vastuolulisi vastuseid sellele, millal ja mis tingimustel ta on valmis tööle asuma ja millised kokkulepped tal nõukogu liikmetega on.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: