Varrak: Randjärve teemal üritati mõtteid suunata nii otseselt kui kaudselt

Eesti Kontserdi nõukogu liikmed Margus Pärtlas ja Tea Varrak pärast koosolekut.
Eesti Kontserdi nõukogu liikmed Margus Pärtlas ja Tea Varrak pärast koosolekut. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eesti Kontserdi nõukokku kuulunud haridusministeeriumi kantsler Tea Varrak ütles, et peaminister Jüri Ratas ega ükski teine poliitik ei ole üritanud teda sihtasutuse juhi valimistel Laine Randjärve vastu ega poolt hääletama mõjutada. Küll aga tunnistas ta, et tema mõtteviisi on üritatud suunata nii otseselt kui kaudselt ja seda on teinud ka Randjärve advokaat.

Kultuuriminister Indrek Saar teatas teisipäeval, et kutsub Eesti Kontserdi nõukogu täies koosseisus tagasi. Varrak rääkis ERR-ile, et ta oli eelnevalt ise teinud kahel korral nõukogule ettepaneku tagasi astuda.

"Minu silmis on sellises situatsioonis ja segaduses tark, kui nõukogu võtab ka heas mõttes vastutuse. Minu meelest on kandidaat kindlasti ka mittekorrektne olnud, aga ma arvan, et ka nõukogu, eriti nõukogu juht oleks saanud seda protsessi paremini juhtida. Nii et mina kindlalt olin üks, kes selle ettepaneku tegi, ma ei häbene seda," lausus ta.

Varraku sõnul pidanuks nõukogu juht hoidma algusest peale liikmeid ühises infoväljas, kuid seda ta ei teinud.

"Kindlasti tuleb arvestada asjaolu, et nõukogu esimehel oli kurb sündmus perekonnas ja tal oli ka üks lähetus, mis seda perioodi pärast otsuse tegemist läbirääkimiste ja kõige muu osas lükkas edasi, aga kindlasti jäime eriarvamusele nõukogu liikmetega selles, kas ja millal tegelikult läbirääkimised algasid - kas need algasid enne valimisprotsessi või ikkagi siis kui otsused tehtud olid," sõnas ta.

Kolmapäevane Eesti Ekspress kirjutas oma sahinate rubriigis, et paar päeva enne saatuslikku nõukogu otsust olevat ­Randjärv korduvalt ­helistanud peaminister Jüri ­Ratasele, et see teda toetaks ning paluks erakonna- ja valitsuskaaslasest haridusmi­nistril Mailis ­Repsil oma alluvatele aru pähe panna. See käik vihastas Ekspressi andmetel lõplikult välja end iseseisvana tundvad nõukogu liikmed.

Varrak ütles niisuguste väidete kommentaariks, et teda ei ole ükski poliitik, kaasa arvatud Jüri Ratas mõjutanud Laine Randjärve poolt või vastu hääletama.

"Samas on proovitud kindlasti nii kaudselt kui ka otseselt suunata minu mõtteviisi ja seda võib öelda, on isegi proovitud teha Laine Randjärve advokaadi poolt. Võin kindlalt väita, et inimesed, kes minuga on rääkinud, teavad, et ma ei ole mõjutatav ja mulle ei ole ka kordagi öeldud, et hääleta nii või naa. Aga jah, mulle on vähemalt seitsmest-kaheksast allikast öeldud, et teema on olnud üleval," kinnitas Varrak.

Eesti Kontserdi 24. oktoobril toimunud erakorralise koosoleku protokolli kohaselt põhjendas Varrak seda, miks ta ei toeta Randjärvega lepingu allkirjastamist, asjaoluga, et nõukogu tegi otsuse eksliku info baasil, millele lisandus konkursi järel pidevalt ekslikku infot ja see jätkus nädalate kaupa.

"Lisaks on kandidaat nii otseselt kui kaudselt püüdnud olukorda mõjutada," sõnas Varrak koosolekul. "Pidevad vastukäivad sõnavõtud avalikus ruumis ei ole jätnud usaldusväärset muljet, vaid süvendanud umbusaldust ning pannud kahtlema valiku õigsuses. Küsin ka nõukogu liikmetelt, kas kandidaat oli rääkinud oma probleemidest asuda tööle nõukogu liikmetega enne valiku tegemist. Nõukogu liikmed sellele jaatavalt ei vastanud - seega ka selline kandidaadi pidev väide avalikus ruumis on olnud ekslik."

Eesti Kontserdi nõukogu esimees Indrek Laul ütles samal koosolekul, et viis läbirääkimised Randjärvega läbi korrektselt. Ta toetas Randjärvele juhatuse liikme volituste andmist, sest nõukogu poolt antud läbirääkimiste tingimused viisid positiivsete tulemusteni ning kandidaat oli nõukogu poolt esitatud kõigi tingimustega nõus.

Nõukogu liige Margus Pärtlas toetas samuti Randjärvele volituste andmist, sest ei näinud veenvaid põhjendusi, miks ei võiks lepingut sõlmida.

Lisaks Varrakule lepingu sõlmimisele vastu olnud Marika Tuusis märkis, et konkursi ajal teada olnud info tööleasumise aja ning tööülesannete täitmise võimaluste kohta oli eksitav. Tema sõnul kadus usalduse kaotus protsessi ajal esitatud vastuolulise info tõttu tööle asumise aja ja Peterburi Jaani kiriku haldamise kohta.

"Lisaks laekunud info põhjal nõukogu kui SA kontrollorgani töösse sekkumine, avaldades soovi nõukogu liikmeid välja vahetada. Sekkumine EK juhtimisse ajal, kui leping oli sõlmimata, rikkus EK töörahu. Ei välista kandidaadi osalemist uuel konkursil," selgitas Tuusis.

Samuti Randjärve vastu hääletanud Madli-Liis Parts viitas otsust põhjendades samuti nõukogule antud ekslikule infole.

Nõukogu tegi otsuse mitte volitada nõukogu esimeest sõlmima lepingut Laine Randjärvega. Konkursi tulemused tühistati ning otsustati korraldada juhatuse liikme ametikohale uus konkurss.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: