Macron hoiatab Euroopat 30-ndatesse naasmise eest

Prantsuse president Emmanuel Macron
Prantsuse president Emmanuel Macron Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Prantsuse president Emmanuel Macron hoiatas neljapäeval avaldatud usutluses Euroopat 1930. aastatesse tagasipöördumise eest.

Euroopal on oht kaotada suveräänsus, kui ta laseb võõrvõimudel end lükata ja tõmmata, lisas Macron.

"Mind ehmatab sarnasus meie aja ja kahe sõja vahelise aja vahel," ütles president ajalehele Ouest-France.

"Hirmudest lõhestatud Euroopas, kus on tagasi rahvuslus ja majanduskriisi tagajärjed, on näha süstemaatiliselt peaaegu kõike, mis iseloomustas Euroopat Esimese maailmasõja lõpu ja 1929. aasta (majandus)kriisi vahel."

"Seda tuleb meeles pidada, säilitada selge pea ja teada, kuidas vastulöök anda," lisas Macron.

Macron kritiseeris hiljuti Euroopa Liidu riike, kes on loobunud EL-i põhimõtetest. Ta tõstis esile Ungari ja Poola, kus on võimul Brüsseliga konflikti sattunud rahvuslased, ning osutas ka Itaaliale, mida juhivad parempopulistid.

Peatselt Esimese maailmasõja lahinguvälju külastav Macron ütles, et otsib ajaloo õppetunde ning püüab aidata kaasa suveräänsema ja multilateraalsema Euroopa tekkele.

Euroopat ähvardab oht "natsionalistliku pidalitõve" ees, hoiatas Prantsuse president. Euroopa ei tohi lasta võõrvõimudel end lükata ja tõmmata ning seeläbi suveräänsust kaotada, sõnas ta.

"See tähendab seada oma julgeolek sõltuvusse USA valikutest, lasta Hiinal etendada üha suuremat rolli hädavajalike taristute saamiseks, ning siis on Venemaa, kel on aegajalt kiusatus proovida kätt manipulatsioonides ning finantshuvid ja turud, millel on mõnikord suurem roll kui riikidel."

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: