Macron: Euroopa kaitsekulutused ei tohiks minna USA relvastusele

Prantsusmaa president Emmanuel Macron.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Autor/allikas: Mikhail Metzel/TASS/Scanpix

Euroopa ei tohiks kulutada suurenevaid kaitse-eelarveid USA relvastusele, lausus Prantsuse president Emmanuel Macron pühapäeval eetrisse minevas usutluses.

Macron ütles laupäeval salvestatud usutluses USA telejaamaga CNN, et rääkis samal päeval Trumpiga sõnavahetusest, mida Prantsuse presidendi kantselei nimetas arusaamatuseks.

Prantsuse riigipea vihjas lõppeval nädalal sellele, et lisaks Hiinale ja Venemaale võivad Euroopale ohtu kujutada ka Ühendriigid, ja kutsus looma Euroopa ühiseid relvajõude, sest Euroopa ei saa tema sõnul enda kaitsmisel enam täielikult USA-le toetuda.

Trump nimetas reedel Macroni märkusi solvavaks.

"Meil oli täna hommikul regulaarne arutelu ja ta kinnitas meedia ees, et temaga on kõik kombes," ütles Prantsuse president CNN-ile.

Kaks presidenti on sama meelt, et "koormajagamine NATO sees peab olema senisest paremini korraldatud", mis tähendab, et Euroopa peab sõltuma vähem USA kulutustest Euroopa kaitsele, sõnas Macron.

"Et olla teiega väga avameelne, ma ei taha näha Euroopa riike suurendamas kaitsekulutusi selleks, et osta USA relvastust ja teisi teie tööstusest tulevaid materjale," lausus ta.

Oktoobris kritiseeris Macron Belgia otsust osta Euroopa sõjalennukite asemel USA hävitajaid F-35, öeldes, et "see läheb vastuollu Euroopa huvidega".

Usutluses CNN-ile rõhutas ta vajadust selle järele, et Euroopa võtaks oma kaitse enda kätesse.

Kui "pärast Teist maailmasõja vajasime me USA kohalolekut meie julgeoleku jaoks, arvan, et nüüd on Euroopa jaoks hetk luua oma julgeolek ja oma suveräänsus," lausus Macron.

Macron ütles CNN-ile, et kuigi on asju, mis teda ja Trumpi ühendavad - eriti võimuletõus establishmendi väliste kandidaatidena - on nende vaade maailmale väga erinev.

"Ma ei ole rahvuslane, sest see on minu jaoks väga erinev patrioodiks olemisest. Ma kaitsen oma rahvast ja riiki ja usun, et meil on tugev identiteet," sõnas Prantsuse riigipea.

"Aga ma olen ka suur rahvastevahelisse koostöösse uskuja. Samuti usun tugevalt, et see koostöö on hea kõigile," ütles ta.

Putin: Euroopa ühisarmee aitaks tugevdada mitmepooluselist maailma

Vene president Vladimir Putin avaldas toetust Prantsuse ametivenna Emmanuel Macroni ideele luua Euroopa ühised relvajõud, sest see tugevdaks tema sõnul mitmepooluselist maailma.

"Mis puudutab alternatiivseid relvajõude, Euroopa ühist, siis see idee ei ole uus. President Macron on nüüd seda taaselustamas," lausus Putin usutluses Vene propagandatalituse RT prantsuskeelsele üksusele RT France.

Putini sõnul rääkis talle sellest endine Prantsuse president Jacques Chirac, kuid need ideed olid olemas juba enne teda.

"Üldiselt on see mitmepooluselise maailma tugevdamise vaatenurgast positiivne protsess. Selles osas on meil Prantsusmaaga sarnased seisukohad," lausus Vene riigipea.

Euroopa on tema sõnul tugev majanduslik blokk ning "on üsna loomulik, et ta tahab olla iseseisev, enesepiisav ja suveräänne ka kaitse ja julgeoleku vallas".

Macron ütles sel nädalal, et Euroopa peab ehitama üles omaenda sõjaväe, sest kontinendi riigid ei saa enam kaitse vallas USA-le toetuda.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: