Euroala rahandusministrid nõuavad Itaalialt uut eelarvekava

{{1541473260000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Euroala rahandusministrid asusid esmaspäevasel kohtumisel toetama Euroopa Komisjoni nõudmist, mille kohaselt peaks Itaalia tegema uue eelarvekava, edastas uudisteagentuur STT.

Soome rahandusministri Petteri Orpo sõnul on ministrite hinnangul Itaalia algne eelarvekava liialt suure puudujäägiga.

"Euro on täpselt nii tugev, kui selle liikmesriigid ja majandused koos. Sellepärast pole tegemist vaid Itaalia enda asjaga, vaid euromaade ühise asjaga," ütles Orpo.

"Komisjoni ega teiste liikmesriikide nägemuses pole midagi ebaselget. Kuid anname palli nüüd Itaalia kätte. Ootan, et komisjoni ja Itaalia valitsuse vahel tekib konstruktiivne dialoog," lisas Orpo.

Itaalial on uue eelarvekava koostamiseks nädal.

Itaalia statistikaamet teatas oktoobri lõpus, et riigi majanduskasv aeglustus kolmandas kvartalis nullini.

Itaalia sisemajanduse koguprodukt (SKP) jäi kolmandas kvartalis muutumatuks. Riigi statistikaameti teatel oli selle taga nii vähene siseriiklik nõudmine kui kaubandus.

Riigi peaministri Giuseppe Conte sõnul ei ole aeglustumine põhjus muretsemiseks ja seda oli ka oodata. Samas ütles ta ka, et valitsuse järgmise aasta riigieelarve, mis sai 2,4-protsendise defitsiidi tõttu Euroopa Liidus karmi vastukaja osaliseks, on vajalik, et vältida majanduslangust.

Itaalia ettevõtjate liit Confindustria teatas aga, et aeglustumises on otseselt süüdi riigi praegune valitsus ja, et "kui kasv peatub on selle taga valitsus ja ainult valitsus".

Voliniku sõnul võib EL kehtestada Itaalia vastu sanktsioonid

Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Pierre Moscovici hoiatas enne kohtumist Itaalia rahandusministri Giovanni Triaga, et Euroopa Liit võib kehtestada Itaalia vastu sanktsioone, kui läbirääkimistel riigi järgmise aasta eelarve üle ei jõuta kompromissini, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tavaliselt on Euroopa Komisjon oodanud aprillikuuni andmeid riigi finantsseisu kohta enne distsiplinaarmenetluse algatamist, kuid Itaalia puhul võidakse samme alustada juba varem.

"Ma pole kunagi toetanud sanktsioone. Need näitavad läbikukkumist. Läbikukkumine riigi jaoks, keda sanktsioneeriti. Kuid samas ka reeglite läbikukkumist, sest näitab, et need ei tööta või ei aita luua üksmeelt. Tahan dialoogi. Aga sanktsioone saab kehtestada, kui me ei leia kokkulepet ühiste reeglite alusel," rääkis Moscovici.

"Eeldame dialoogi jätkumist. Loomulikult on meil erimeelsusi. See ei tähenda, et me ei saa dialoogi pidada, Euroopa Komisjoni ja Itaalia konstruktiivset dialoogi nagu tavaliselt," ütles Tria.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: