Ene Ergma hoiatus: parlament kardab muuta saadikute kuluhüvitiste korda ({{commentsTotal}})

Ene Ergma
Ene Ergma Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kümme aastat riigikogu esimehena töötanud akadeemik Ene Ergma loeb iroonilise umbusuga uudiseid, et riigikogu juhatus hakkab jälle arutama parlamendisaadikute kuluhüvitiste praegust sasipundart.

Riigikogu juhatusse kuuluvad parlamendi spiiker, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor ning aseesimeestena keskerakondlane Enn Eesmaa koalitsioonist ja reformierakondlane Kalle Laanet opositsiooni poolelt. 6. novembril arutavad nad taas kord riigikogu liikmete kuluhüvitiste süsteemi.

Praegu võivad parlamendisaadikud saada igakuiselt kuluhüvitisteks kuni 30 protsenti palgast, ca 1000 eurot, mis eeldab neilt kulutšekkide esitamist riigikogu kantseleile, kes teeb siis vajalikud väljamaksed.

Valitsuse liikmed ehk ministrid aga saavad lisaks palgale 20 protsenti esindustasu, mis kantakse nende pangaarvele ilma igasuguste kulutšekkideta.

Kalle Laanet kehtestaks samasuguse korra ka parlamendisaadikutele. Märtsis, kui Reformierakond tõstis ta partei eelmise esimehe Hanno Pevkuri asemel riigikogu aseesimeheks, pani ta kuluhüvitiste arutelu riigikogu juhatuse nõupidamislauale

"Ega midagi otsustatud. Korraks oli arutelu, otsust ei tehtud, hoiak oli rohkem nii, et vaatame, mõtleme, arutame ja püüaks leida laiapõhjalist toetust," mäletab Laanet. "Kõigi fraktsioonide konsensus pole võimalik, meil on ju demokraatlik ühiskond."

Enn Eesmaa arvates peaks kuluhüvitiste süsteem olema võimalikult lihtne ja läbipaistev. Riigikogu liikmetel on paratamatult tööga seotud kulusid, nende hüvitamine oleks kõige mõistlikum kulutšekkidest vaba esindustasu maksmise kaudu, nagu tehakse ministritega, arvab Eesmaa.

Ta meenutab kümne aasta tagust lugu parlamendisaadik Jaan Kundlaga, toonase keskerakondlasega, kes sai endale majoneesise hüüdnime, sest esitas riigikogu kantseleile kuludokumendina poetšeki, kus oli kirjas ka purk majoneesi. Tegelikult korraldas Kundla Eesti-Hiina sõprusrühma poolt oma suvilas Hiina diplomaatidele pikniku ja kattis koos abikaasaga külalistele ise laua. Munad majoneesiga olid seal suupistete seas.

"Jaan Kundlale tehti liiga," on Enn Eesmaa praegugi kurb. Põhjuseks oli kuluhüvitiste süsteem, kus lihtsalt tšekke lugedes võib kergesti ka valesid järeldusi teha.

Riigikogu esimees Eiki Nestor seda korda muutma ei kiirusta. "Valimisteeelne aeg ei ole kõige sobivam panna arutelu alla suuri muudatusi kuluhüvitiste osas, see viib tähelepanu olulistelt küsimustelt kõrvale ega vii elu edasi," selgitab ta sõnu ükshaaval rõhutades.

Mida siis riigikogu juhatus 6. novembril arutab?

"Kuidas elada selles leiutajate külas, kus rahvasaadikud on loominguliselt suhtunud kuluhüvitistesse. Mina põhimõtteliselt ei pea õigeks, et keegi teeb endale selle kaudu valimiskampaaniat," viitab Nestor parlamendisaadik Martin Helmele, kes võimendas sotsiaalmeedias EKRE sõnumeid ja see võimendus maksti kinni tema kuluhüvitistest.

Laiemate teemadeni riigikogu esimees ei taha jõuda? "Vaatame, kuhu [oma aruteluga] välja jõuame," jääb ta igaks juhuks ettevaatlikuks.

Akadeemik Ene Ergma, kes toonase Res Publica ja siis IRL-i parlamendipoliitikuna oli riigikogu esimees aastatel 2003-2006 ja 2007-2014, kuulab neid arutelusid muigelsui.

Kümmekond aastat tagasi püüdis ta koos tollase reformierakondlasest riigikogu aseesimehe Kristiina Ojulandiga asendada praegused kuluhüvitised parlamendisaadikute esindustasuga.

"Alguses olid paljud saadikud meiega nõus, aga ainult seni, kuni asja vaikselt arutati. Kui mikrofonid pandi neile nina alla, muutus jutt ja siis öeldi, et see on ainult juhatuse soov," ei varja Ergma praegugi oma pettumust.

"Praegune [kuluhüvitiste] süsteem alandab parlamenti. Eesti ajakirjandus muidugi ei taha, et neil selline rasvane teema käest võetakse. See oli vist Tiit Made, kes ütles, et riigikogu liikmete kuluhüvitised on laisa ajakirjaniku külmkapi toit, sest kui muud teemad otsa saavad, siis kuluhüvitised on ikka saadaval," torkab Ergma.

Ta ei usu, et praegu suudaks riigikogu saadikute kuluhüvitiste korda muuta: "Ei, ei õnnestu. Seal ei ole kedagi, kes julgeks ja teeks. Võibolla olen liiga õel, aga ma ei usu, et see oleks võimalik, eriti enne valimisi."

Toimetaja: Urmet KookHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: