Riigikogu juhatus ei asu muutma saadikute kuluhüvitiste korda ({{commentsTotal}})

{{1541513460000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

"Valimiste eel ei ole see võimalik," põhjendas parlamendi esimees Eiki Nestor (SDE), miks riigikogu juhatus loobus teisipäevasel koosolekul edasistest aruteludest, kas ja kuidas muuta saadikute kuluhüvitiste praegust korda, sest selle kapitaalremont tundub parlamendis paljudele sisepoliitiliselt ebapopulaarne.

"Valmiste eel" on võlusõna, mis tähendab, et neli kuud enne riigikogu valimisi ei ole võimalik leida parlamendi enamuse toetust näiteks ettepanekule kaotada saadikute senised kuluhüvitised. Need on kuni 30 protsenti palgast ehk ca 1000 eurot, kui nad on kulutuste kohta esitanud riigikogu kantseleile tšekid, mida kaks raamatupidajat siis menetlevad.

Parlamendis on ringelnud ettepanek või õigemini mõte asendada kuluhüvitised esindustasuga, nagu seda makstakse ministritele, ja mis laekuks ilma kulutšekke esitamata saadikute pangaarvele.

Üks sellise lahenduse toetajaid on riigikogu reformierakondlasest aseesimees. "Paraku on nii, et valmisolek seadust muuta riigikogul puudub. Ei ole ühtset seisukohta ka fraktsioonide sees. Nii ongi juhatuse seisukoht, et valimiskampaania ajal ei ole võimalik selle teemaga edasi minna," tõdes ta.

Tähendab see, et mõistlike teemadega pole praegu võimalik edasi minna, kuna need tunduvad ebapopulaarsetena?

"Laias laastus on see seisukoht õige," tunnistab Kalle Laanet.

Seega oli õigus akadeemik Ene Ergmal, riigikogu esimehele 2003-2006 ja 2007-2014, kes möödunud nädalal ei uskunud, et praegu suudaks riigikogu saadikute kuluhüvitiste korda muuta: "Ei, ei õnnestu. Seal ei ole kedagi, kes julgeks ja teeks. Võibolla olen liiga õel, aga ma ei usu, et see oleks võimalik, eriti enne valimisi."

Nii läkski.

Riigikogu juhatus arutas ka sotsiaalmeedia kulutuste, näiteks Facebook'i võimenduskampaania, hüvitamist parlamendisaadikute töiste kuludena.

"Kui keegi reklaamib end sotsiaalmeedias foto ja kandideerimisnumbriga, siis see on osa valimiskampaaniast ega ole riigikogu liikme töine kulu," rõhutas riigikogu esimees Eiki Nestor.

Aga kui saadik levitab sotsiaalmeedias näiteks koduerakonna mõnda valimislubadust ja esitab pärast riigikogu kantseleile kulutšeki?

"Siis annavad oma hinnangu sellele valijad, valimiste päeval," lootis Nestor.

Kalle Laanet päris nii ei arva. "Mina ei julgeks lüüa [EKRE parlamendifraktsiooni esimeest] Martin Helmet risti selle eest, ta levitab oma erakonna – seega iseenda – sõnumit Facebook'is, seda võimendab ja siis arve riigikogu kantseleile esitab. See on tema töö osa," sõnas Laanet.

Martin Helme ütles "Aktuaalsele kaamerale", et enda teada kasutas ta kuluhüvitist parlamendis tehtava töö tutvustamiseks.

"Millise mõõdupuu järgi on näiteks jõulude ajal või naistepäeva puhul masspostitus postkaartide moel rohkem sihtotstarbekohane kasutamine kui oma riigikogu puldist tehtud kõne video levitamine Facebookis? Ma küsisin juhatuselt ja vastust ei saanud," ütles Helme.

Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa (KE) arvab, et kuluhüvitiste kasutamist võiks selguse saamiseks arutada põhjalikumalt riigikogu vanemate kogus, kuid siis, kui valimised on läbi.

"Enne valimisi on nii mõnelgi poliitikul ja mõnelgi fraktsioonil vastupandamatu soov seda teemat ära kasutada oma erakonna või fraktsiooni reklaamiks," märkis ta.

Kalle Laanet rääkis kuluhüvitistest ka "Ringvaates":Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: