Hollandi prokurörid ei tea Bosnia sõjaroimari mürgi päritolu ({{commentsTotal}})

Slobodan Praljak Haagi kohtus mürki võtmas.
Slobodan Praljak Haagi kohtus mürki võtmas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hollandi prokurörid tunnistasid reedel, et ei ole suutnud välja selgitada, kuidas eelmisel aastal Haagis ÜRO kohtus enesetapu sooritanud Bosnia horvaadist sõjakurjategija mürki sai.

Bosnia horvaatide sõjaväejuht Slobodan Praljak võttis eelmise aasta 29. novembril ÜRO sõjaroimakohtus mürki protestiks 20-aastase vanglakaristuse.

Rahvusvaheline sõjaroimatribunal (ICTY) oli jätnud jõusse Praljaki 20-aastase vanglakaristuse 1992.-95. aasta Bosnia sõja ajal sooritatud kuritegude eest. Hetk pärast otsuse teatavakstegemist jõi süüalune väiksest pudelist kaaliumtsüaniidi.

Kohtuprotsessi kanti televisioonis üle, nii et Praljaki enesetapp leidis aset kogu maailma silme all.

"Uurimine ei ole näidanud, kuidas ja missugusel ajahetkel sai härra Praljak kaaliumtsüaniidi, mida ta kasutas," ütles Hollandi prokuratuur reedel ja lisas, et kuritegu ei tuvastatud.

Praljak suri kaks tundi pärast mürgi joomist Haagi haiglas südamepuudulikkuse tagajärjel.

Uurijad on veendunud, et Praljak oli enesetappu juba mõnda aega kaalunud.

"Näiteks oli ta pakkinud isiklikud asjad Horvaatiasse saatmiseks ja mitme inimesega hüvasti jätnud."

Pärast Praljaki surma leiti ka enesetapule viitav hüvastijätukiri, milles ta ütleb perekonnale, et on juba ammu otsustanud elule lõpu teha, kui ta peaks apellatsiooniprotsessi kaotama.

"Ei saa välistada, et mürk oli Praljaki käsutuses juba pikka aega," ütles prokuratuur ja lisas, et kuna kaaliumtsüaniidi saab hoida tahkel kujul ja surmav kogus on väga väike, pole imelik, et seda ei märganud."

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: