X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA teeb Iraani naftaimpordi sanktsioonides erandi kaheksale riigile

{{1541173260000 | amCalendar}}
Foto: Umit Bektas/Reuters/Scanpix

USA lubab kaheksal riigil jätkata Iraani nafta importimist pärast seda, kui USA uued sanktsioonid Iraanile esmaspäeval jõustuvad, kuid riigid saavad naftat importida palju väiksemas koguses, ütles USA välisminister reedel.

Mike Pompeo ei öelnud, mis riikidele erand tehakse. Arvatakse, et nende seas on India, Jaapan, Lõuna-Korea ja võibolla ka Hiina.

USA sanktsioonide nimekirja lisatakse 700 ettevõtet, eraisikut, lennukit ja laeva. Sellega oluliselt laiendatakse nende inimeste ja ühenduste arvu, mida Washington üritab rahvusvahelistest võrgustikest ära lõigata.

USA nõuab ka, et rahvusvaheline pangandussüsteem SWIFT lõpetaks Iraani pankade teenindamise.

Sanktsioonide taaskehtestamise eesmärk on "keelata režiimile tulu, mida see kasutab surma ja hävingu levitamiseks üle riigi", lausus Pompeo.

"Meie lõppeesmärk on sundida Iraani püsivalt loobuma oma lindpriilikest tegevustest ning käituma nagu normaalne riik."

Pompeo sõnul tegi USA naftaimpordi erandi riikidele, kes lubasid kärpida või on juba kärpinud Iraanilt ostetava nafta mahtu. Iraani majandus on pikalt sõltunud toornafta ekspordist.

Riigid nõustusid suunama naftast saadud tulu välismaal asuvatele kontodele, kust Iraan saab raha välja võtta ainult "humanitaaralaseks või kahepoolseks kauplemiseks sanktsioonideväliste kaupade ja teenustega", ütles ta.

"Maksimumsurve tähendab maksimumsurvet," lisas Pompeo. 

Samm astutakse kuus kuud pärast seda, kui USA president Donald Trump viis USA välja 2015. aasta tuumaleppest ning asus taaskehtestama sanktsioone, mis tema eelkäija Barack Obama kas tühistas või peatas.

Protsess kulmineerub esmaspäeval, kui Washington taastab sanktsioonid Iraani nafta-, laevandus-, laevaehitus- ja pangatööstuse vastu.

Ankara: Türgi sai erandi USA uutes Iraani nafta sanktsioonides

Türgi on kaheksa riigi seas, kellele USA teeb erandi esmaspäeval Iraani naftamüügile jõustuvates sanktsioonides, ütles Türgi energiaminister reedel. 

"Me teame, et Türgi on riikide seas, kellele tehakse erand, kuid üksikasjad pole meile teada," ütles Fatih Dönmez uudisteagentuurile Anadolu.

Pariis, Berliin, London ja EL mõistsid hukka USA Iraani-sanktsioonid

Prantsusmaa, Saksamaa, Ühendkuningriik ja Euroopa Liit mõistsid reedel ühiselt hukka USA sammu kehtestada uued sanktsioonid Iraani majandusele.

"Sügavalt kahetseme USA sanktsioonide taaskehtestamist, mis lähtub tema lahkumisest Ühisest Kõikehõlmavast Tegevuskavast (JCPOA)," öeldi ühisavalduses. JCPOA on 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumaleppe ametlik nimi.

"Meie eesmärk on kaitsta Euroopa majanduslikke tegutsejaid, kes teevad Iraaniga õiguspärast kommertskaubandust," lisas nelik.

"Euroopa üritab ka hoida töös finantskanalid Iraaniga ning tagada Iraani nafta- ja gaasiekspordi jätkumist".

"Iraani tuumalepe on hädavajalik Euroopa, piirkonna ja kogu maailma julgeolekule," lisasid riigid.

USA president Donald Trump viis USA tuumaleppest välja kuus kuud tagasi ning asus taaskehtestama Iraanile sanktsioone, mis tema eelkäija Barack Obama kas tühistas või peatas.

Washington taastab esmaspäeval sanktsioonid Iraani nafta-, laevandus-, laevaehitus- ja pangatööstusele.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: