Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA teeb Iraani sanktsioonides Hiinale, Indiale ja Jaapanile erandi

{{1541432760000 | amCalendar}}
Foto: Atta Kenare/AFP Photo/Scanpix

USA teeb Iraani naftasanktsioonides Hiinale, Indiale ja Jaapanile erandi, kuid on Teherani survestamisel järeleandmatu, ütles välisminister Mike Pompeo esmaspäeval.

USA jõustas esmaspäeval sanktsioonid Iraanile. Juba reedel teatas USA, et lubab kaheksal riigil jätkata Iraani nafta importimist, kuid riigid saavad seda teha senisest palju väiksemas koguses.

USA valitsus nimetab sanktsioone kõigi aegade kõige karmimaks. Nende eesmärk on lõigata Iraan rahvusvahelisest raharinglusest üldse ära. Tegu on nn sekundaarsete sanktsioonidega ehk karistatakse mitte Iraani ennast, vaid riike, kes ise või kelle firmad Iraaniga kauplemist jätkavad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pompeo avaldas kaheksa riiki, kelle puhul kehtib naftatehingutes Iraaniga ajutine erand: Hiina, India, Itaalia, Kreeka, Jaapan, Lõuna-Korea, Taiwan ja Türgi.

Pompeo tahab, et muu maailma kaubavahetus Iraaniga täielikult katkeks.

"Iraani režiimil on valik: ta teeb kas 180-kraadise pöörde oma lindprii kursilt ja hakkab käituma nagu normaalne riik või ta näeb oma majandust kokku varisemas. Me loodame, et uus leping Iraaniga on võimalik, kuid kuni Iraan pole end muutnud 12 viisil, mis said maikuus kirja pandud, avaldame me järjekindlalt režiimile survet," rääkis Pompeo.

Reedel ütles Pompeo, et sanktsioonide taaskehtestamise eesmärk on keelata Iraani režiimile tulu, mida see kasutab surma ja hävingu levitamiseks üle riigi. "Meie lõppeesmärk on sundida Iraani püsivalt loobuma oma lindpriilikest tegevustest ning käituma nagu normaalne riik."

Pompeo sõnul tegi USA naftaimpordi erandi riikidele, kes lubasid kärpida või on juba kärpinud Iraanilt ostetava nafta mahtu.

Iraani majandus on pikalt sõltunud toornafta ekspordist.

Netanyahu: USA uute Iraani-sanktsioonide jõustumine on ajalooline päev

USA uute Iraani-sanktsioonide jõustumine tegi käimasolevast esmaspäevast ajaloolise päeva, mis vähendab Teherani agressiooni Lähis-Idas, ütles Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.

"Täna on ajalooline päev," ütles Netanyahu oma erakonna Likud parlamendiliikmetele.

"Täna on päev, mil USA kehtestas president Donald Trumpi juhtimisel Iraanile äärmiselt karmid sanktsioonid. Kõige karmimad Iraanile kehtestatud sanktsioonid pärast seda, kui algasid püüdlused vähendada selle agressiooni."

Pangandusvõrgustik SWIFT peatas osa Iraani pankade teenindamise

Rahvusvaheline pankadevaheline arveldusvõrgustik SWIFT teatas esmaspäeval pärast USA uute Iraani-sanktsioonide jõustumist, et peatas oma teenuste osutamise "teatud Iraani pankadele".

"Vastavalt meie missioonile, milleks on toetada maailma rahandussüsteemi vastupidavust ja terviklikkust neutraalse teenusepakkujana, peatab SWIFT teatud Iraani pankade ligipääsu sõnumisüsteemile," ütles võrgustik.

"See samm, olgugi et kahetsusväärne, langetati laiema üleilmse rahandussüsteemi stabiilsuse ja terviklikkuse huvides."

 

Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: