Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump hoiatas Iraani presidenti USA ähvardamise eest

{{1532321460000 | amCalendar}}
Iraani president Hassan Rouhani.
Iraani president Hassan Rouhani. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Iraani president Hassan Rouhani peab lõpetama USA ähvardamise, muidu Washington karistab teda selle eest, hoiatas esmaspäevaql USA president Donald Trump.

"Iraani presidendile Rouhanile: ära iialgi ähvarda Ühendriike uuesti või sind tabavad tagajärjed, millesarnased on ajaloos tabanud vaid väheseid," kirjutas Trump Twitteris.

"Me pole enam riik, mis kannatab ära sinu dementsed sõnad vägivallast ja surmast. Ole ettevaatlik!"

Iraani riiklik uudisteagentuur IRNA kirjutas seepeale, et Trumpi hoiatus oli passiivne reaktsioon.

Iraani valitsusega tihedalt seotud IRNA lisas, et Trumpi sõnavõtt matkis ja kopeeris Iraani välisministrit Javad Zarifi. Viimane on varem hoiatanud, et Lääs ei tohiks "iraanlast iialgi ähvardada".

Rouhani ütles pühapäeval, et "Ameerika peab hästi mõistma, et rahu Iraaniga on kõikide rahude ema ja sõda Iraaniga on kõikide sõdade ema".

Trump peab lõpetama "lõvi sabaga mängimise" ning Iraani ähvardamise, lisas Rouhani. Trump "kahetseb seda", kui ta seda ei tee, rõhutas Iraani president.

Trump on Põhja-Korea protsessi arenguga väga rahul

Trump sarjas esmaspäeval taas "võltsmeediat", kes räägib väidetavatest raskustest Põhja-Koreaga kokkulepitu elluviimises, kuid kinnitas, et tema on olukorra arenguga väga rahul.

"Põhja-Korea ei ole 9 kuud ühtki raketti välja lennutanud. Samuti pole olnud ühtki tuumakatsetust. Jaapan on rahul, kogu Aasia on rahul," säutsus USA president.

"Aga võltsuudised ütlevad minult küsimata (alati anonüümsed allikad), et ma olen vihane, sest asjad ei edene küllalt kiiresti. Vale, ma olen väga rahul!"

Pompeo: USA ei karda sanktsioone Iraani kõrgetele ametiisikutele

USA ei karda kehtestada sanktsioone Iraani valitsuse kõrgetele ametiisikutele, ütles pühapäeval välisminister Mike Pompeo.

"Me ei kartnud võtta režiimi käsile selle kõrgeimal tasemel," lausus Pompeo Reagani sihtasutuses peetud kõnes, viidates Iraani õigussüsteemi juhile Sadeq Larijanile kehtestatud sanktsioonidele.

Pompeo sõnul soovib Washington, et kõik riigid kärbiksid naftaimporti Iraanist 4. novembriks "nii lähedale nullile kui võimalik". Tegemist on osaga USA püüetest Teheranile majanduslikku survet avaldada.

President Donald Trump, kes on teinud Iraanist pärast ootamatut lähenemist Põhja-Koreaga oma peamise sihtmärgi, otsustas 8. mail taastada kõik sanktsioonid, mis tühistati mitmepoolse tuumaleppega, mille eesmärgiks oli takistada Iraanil tuumarelva omandamast.

Netanyahu kiitis Trumpi "tugevat positsiooni" Iraani suunal

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kiitis esmaspäeval USA president Donald Trumpi "tugeva positsiooni" eest suhetes Iraaniga.

Netanyahu ütles kabinetiistungil, et Trump ja tema välisminister on asunud selgele positsioonile "Iraani agressiooni" vastu pärast aastaid kestnud "režiimi poputamisele suurriikide poolt".

Iraani kindral: Trumpi ähvardused on psühholoogilise sõda

USA presidendi Donald Trumpi ähvardused on psühholoogiline sõda, ütles Iraani mõjuvõimsa omakaitseväe Basij juht esmaspäeval.

"Trumpi avaldused Iraani vastu on psühholoogiline sõda. Ta pole positsioonis tegutseda Iraani vastu," lausus kindral Gholam Hossein Gheypour. Sõnavõttu vahendas uudisteagentuur ISNA.

"Need, kes pelgavad selle hullumeelse presidendi psühholoogilist sõjapidamist, teavad, et Ameerika ei rahuldu vähema kui meie täieliku hävinguga," lisas Gheypour.

Samas kavatsevad Iraani "rahvas ja relvajõud seista vastu meie vaenlastele ning sellest ei jää vajaka", ütles ta.

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: