Iraanile pakutud Vene reisilennukid osutusid liiga "ameerikalikeks"

Suhhoi Superjet 100.
Suhhoi Superjet 100. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Ligi kahe miljardi dollari suurune leping, mille kohaselt oleks Iraan ostnud Venemaalt kümneid uusi reisilennukeid, kukkus läbi, sest Vene õhusõidukid osutusid liiga "ameerikalikeks".

Kaks Iraani lennufirmat leppisid eelmisel aastal kokku, et kumbki ostab 20 reisilennukit Suhhoi Superjet 100. Hange tuli aga tühistada, sest nimetatud lennukid sisaldavad nii palju USA päritolu osi, et selleks on vaja USA ekspordilitsentsi, kirjutab ajaleht Times.

President Donald Trump teatas möödunud aasta mais, et USA loobub Iraani tuumaleppest ning taaskehtestab mitmed vahepeal külmutatud sanktsioonid. See samm tõmbas muuhulgas kriipsu peale ka USA firmade Boeing ja Airbus plaanile müüa Iraanile kokku 180 reisilennukit. Venemaa jaoks tähendas see võimalust pakkuda Teheranile oma reisilennukeid.

Iraani lennufirmade assotsiatsiooni sekretär Maqsoud Asadi Samani ütles uudisteagentuurile INLA, et Venemaa ei suutnud paraku vähendada lennukites sisalduvate USA päritolu osade osakaalu alla 10 protsendi, mis oleks andnud võimaluse müüa neid ekspordilitsentsita.

"Tundub, et tulenevalt USA rahandusministeeriumi poolt antava litsentsi puudumisest, on lennukite saabumine praegu välistatud," nentis ta.

Ka lennukeid tootev Vene ettevõte Sukhoi Civil Aircraft (SCAC), et nad ei ole USA ekspordilitsentsi taotlusele vastust saanud.

Suhhoi Superjet 100 on esimene Venemaal toodetud uus reisilennuk pärast Nõukogude Liidu lagunemist. SCAC juht Aleksandr Rubtsov ütles eelmise aasta novembris, et firma lükkab nende lennukite müüki edasi, et vähendada USA päritolu detailide osakaalu 22 protsendil alla 10 protsendi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: