USA Iraani naftaimporti lubavaid erandeid ei pikenda

{{1555941420000 | amCalendar}}
Iraani naftapuurimistornid Pärsia lahes.
Iraani naftapuurimistornid Pärsia lahes. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Donald Trumpi valitsus ütleb esmaspäeval viiele riigile, kaasa arvatud liitlastele Jaapanile, Lõuna-Koreale ja Türgile, et USA ei tee enam neile Iraani nafta importimise keelus erandit, kui senine meede 2. mail aegub.

Viisiku ülejäänud riigid on Hiina ja India.

Esialgu pole selge, kas viisikule antakse Iraanilt ostetud nafta hulga vähendamiseks lisaaega või saavad nad 3. mail sanktsioonidega pihta, kui nad Iraani nafta importi kohe ei peata.

Otsuse, mida kajastas esimesena leht Washington Post, langetas lõplikult USA president Donald Trump reedel. Ametnike sõnul tahab USA suurendada survet Iraanile ning pitsitada Iraani naftatulu.

Kui USA Iraani tuumaleppest lahkus ja majandussanktsioonid Iraanile taas peale pani, siis tegi ta kaheksale riigile ajutise erandi. Erandite eesmärk oli anda riikidele asendusnafta leidmiseks lisaaega ning vältida naftaturu järsku raputamist.

USA ametnikud ütlevad nüüd, et päevas pumbatava toornafta mahu järsku vähenemist nad ei oota, sest teised riigid on Iraani turult tõrjumisest tekkiva augu ära täitnud. Teiste seas on seda teinud USA ise ja Saudi Araabia.

Kaheksast riigist kolm - Itaalia, Kreeka ja Taiwan - on Iraani nafta importimise juba lõpetanud. Ülejäänud viis aga pole ning nad teevad erandite pikendamise nimel lobitööd.

Kõige avalikumalt on erandi pikendamise poolt sõna võtnud ehk Türgi. Riigi kõrged ametnikud ütlevad oma USA ametivendadele, et Iraani nafta on Türgi energiavajaduse katmiseks hädavajalik. Lisaks väidavad nad, et Türgilt kui Iraani naaberriigilt ei saa oodata Iraani toodete täielikku keelustamist.

Iraan nimetas USA naftasanktsioone ebaseaduslikeks

Iraan mõistis esmaspäeval hukka USA sanktsioonid riigi naftasektorile hukka ja nimetas neid ebaseaduslikeks.

"Kuna need kõnealused sanktsioonid on põhimõtteliselt ebaseaduslikud, ei pea Iraani islamivabariik neid erandeid oluliseks ega tõsiseltvõetavaks," teatas riigi välisministeerium.

Hiina taunis USA katseid vähendada Iraani naftamüüki

Iraani nafta üks suuremaid importijaid Hiina taunis esmaspäeval Washingtoni otsust nõuda Pekingilt ja teistelt valitsustelt sanktsioonide hirmus Teheranilt toornafta ostmise lõpetamist. 

"Hiina on vastu Washington ühepoolsetele sanktsioonidele," ütles välisministeeriumi esindaja Geng Shuang, kes nimetas Pekingi ärisuhteid Iraaniga "mõistlikeks ja seaduslikeks". 

Naftahinnad kerkisid USA Iraani sanktsioonierandite tühistamise järel

Naftahinnad kerkisid esmaspäeval, kui president Donald Trumpi valitsus lõpetas sanktsioonierandi Iraanist toornaftat importivatele riikidele.

Eesti aja järgi kell 14:50 oli New Yorgi toornafta ehk West Texas Intermediate'i (WTI) barrelihind 65,39 dollarit, ehk 2,2 protsenti kõrgemal kui turu avanedes.

Londoni Põhjamere brendi barrelihind kerkis 2,5 protsenti 73,78 dollarini.

Naftahinnad püsisid kõrgeimal tasemel alates 2018. aasta lõpust pärast seda, kui Valge Maja tegi ametlikult teatavaks poliitikamuutuse.

Valge Maja teatas, et Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatid (AÜE) teevad tasa muutuse naftavarustuses ja tagavad, et globaalset turgu ei taba šokk.

"Otsuse eesmärk on viia Iraani naftaeksport nullile, lõigates režiimilt ära selle peamise tuluallika," teatas Valge Maja.

Iisrael kiidab USA otsust lõpetada Iraani naftaekspordi erandid

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kiidab USA valitsuse otsust mitte pikendada viiele riigile Iraani nafta importimiseks tehtud erandeid, kui need 2. mail aeguvad.

"Otsus on Iraani terroristliku režiimi suurema survestamise jaoks väga tähtis", lausus Netanyahu.

"Seisame koos Ühendriikide meelekindlusega Iraani agressiooni vastu ja see on õige viis selle peatamiseks," lisas ta.

Trump: Saudi Araabia tasakaalustab Iraani nafta kadumist turult

USA presidendi Donald Trumpi sõnul teeb Saudi Araabia pärast Iraani naftasanktsioonide karmistamist hõlpsasti tasa languse naftavarustuses.

"Saudi Araabia ja teised OPEC-i liikmed teevad enam kui tasa naftavoogude erisuse nüüd, kui Iraani naftale kehtivad täielikud sanktsioonid," säutsus Trump Twitteris.

Iraak on valmis turu tasakaalustamiseks naftaeksporti tõstma

Iraak on valmis suurendama naftaeksporti 250 000 barreli võrra päevas, et tasakaalustada puudujääki turul pärast USA Iraani naftasanktsiooni erandite lõpetamist, ütles ametnik esmaspäeval.

Iraak on OPEC-i suuruselt teine naftatootja ja saab toornafta eksporti suurendada, ütles kõrge valitsusametnik AFP-le.

"Me oleme valmis eksportima päevas veel veerand miljoni barreli jagu. Turu vajadused saavad lähipäevil selgemaks," lausus ta.

Ametnik ei täpsustanud, kas Iraak on ekspordi suurendamist arutanud ka OPEC-i või Ühendriikidega.

Iraak sai eraldi erandi, millega lubati sel jätkata Iraani gaasi- ja elektri importimist, mis on vajalik laiaulatuslike elektrikatkestuste vältimiseks Iraagis. Erandit on kaks korda pikendatud ja see peaks lõppema juunis.

Märtsis eksportis Iraak umbes 3,4 miljonit barrelit päevas. Läinud aastal nõustus Iraak naftatootmist vähendama, osana OPEC-i ja selle välispartnerite kärpeleppest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: