Uuskaledoonlased ei toetanud referendumil Prantsusmaast iseseisvumist

{{1541337240000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Uus-Kaledoonia elanikud ei toetanud pühapäeval toimunud referendumil Prantsusmaast iseseisvumist.

Uus-Kaledoonia saarteahelik asub Mandri-Prantsusmaast umbes 18 000 kilomeetri kaugusel Vaikses ookeanis ja seal elab 269 000 inimest. Uus-Kaledoonia on Prantsusmaale tähtis ka strateegiliselt tähtis, sest see on riigi kants piirkonnas, kus suureneb Hiina mõjuvõim.

Pärast kõikide häälte üleslugemist selgus, et iseseisvumise vastu hääletas 56,4 protsenti. Valimas käis rohkem kui 80 protsenti 175 000 hääleõiguslikust uuskaledoonlasest.

Vahe iseseisvumise pooldajatega oli oodatust väiksem. Ennustati, et vastuhäälte osakaal saab olema 63-75 protsenti.

Peljatakse, et referendum võib õhutada pingeid pärismaalastest kanakade ja nende vahel, kes asusid saarele elama pärast 1853. aastat, kui Prantsusmaa saared annekteeris. Esimesed kipuvad toetama iseseisvumist, teised mitte.

Macron tervitas uuskaledoonlaste otsust jääda Prantsusmaa koosseisu

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni sõnul on ta uhke, et Uus-Kaledoonia elanikud otsustasid pühapäeval iseseisvusreferendumil püsida osana Prantsusmaast.

"Esmalt pean väljendama tohutut uhkust, et oleme astunud selle ajaloolise sammu üheskoos," ütles Macron pöördumises.

"Tahan ka väljendada oma uhkust riigipeana, et enamus kaledoonlasi valis Prantsusmaa. See on märk usust Prantsusmaa Vabariiki, selle tulevikku ja väärtustesse," ütles president.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: