Pompeo: president Trump on ehitamas uut liberaalset maailmakorda

USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Teisipäeval leidis Brüsselis aset Saksamaa Marshalli Fondi korraldatud üritus, kus esines kõnega ka samas linnas NATO välisministrite kohtumisel viibiv USA välisminister Mike Pompeo. Oma sõnavõtus teatas Pompeo, et president Donald Trump on praegu ehitamas uut liberaalset maailmakorda, mille tugisammasteks on USA juhtroll ja demokraatia.

Reuters ja Politico märgivad, et Pompeo kõne üheks tähelepanuväärsemaks osaks oli terav kriitika seniste rahvusvaheliste institutsioonide aadressil. Samuti ka süüdistused Iraani, Hiina ja Venemaa aadressil, vahendasid Raadio Vaba Euroopa ja Washington Examiner.

"Meie suurepärase demokraatia paremate traditsioonide kohaselt kutsume me üllaid rahvaid üles ehitama liberaalset maailmakorda, mis ennetab sõdu ja saavutab suuremat õitsengut. President Trumpi ajal ei hülga me rahvusvahelises süsteemis oma juhtrolli ega sõpru," rääkis USA välisminister.

Pompeo kritiseeris Iraani, Hiinat ja Venemaad maailmas ebastabiilsuse külvamise eest.

"Halvad tegutsejad rahvusvahelisel areenil on kasutanud meie juhtrolli puudumist ära enda huvides. Me kuulutasime Hiina teretulnuks liberaalsesse korda, kuid ei kontrollinud kunagi tema käitumist. Venemaa ei ole võtnud omaks vabaduse ja rahvusvahelise koostöö väärtushinnanguid. Ta on surunud maha opositsiooni ja tunginud suveräänsetesse riikidesse nagu Gruusia ja Ukraina," sõnas välisminister.

Samas eitas ta väiteid, justkui tegutseks Washington samuti ühepoolselt.

"Isegi meie Euroopa sõbrad ütlevad mõnikord, et me ei tegutse vaba maailma huvides. See on lihtsalt täiesti vale," rõhutas ta.

"Me tegutseme selle nimel, et säilitada, kaitsta ja edendada avatud, õiglast, läbipaistvat ja vaba suveräänsetest riikidest koosnevat maailma. See projekt nõuab tegelikku, mitte teeseldud, liberaalse korra taastamist riikide seas. See nõuab enesekindlat Ameerikat ja juhtimist mitte ainult minu riigi poolt, vaid ka kõigi maailma demokraatiate poolt," selgitas Pompeo.

Pompeo lausus, et USA suunab Maailmapanka ja Rahvusvahelist Valuutafondi selles suunas, et vähendataks riikide nagu Hiina toetamist, sest sellistel maadel juba on ligipääs finantsturgudele.

USA välisminister märkis, et diplomaatiliste lepete kuhjumisest ei piisa ning need lepped peavad inimesi paremini teenima.

"Multilateralismi on hakatud üha rohkem nägema kui asja iseeneses. Mida rohkem leppeid me sõlmime, seda turvalisem meil justkui on. Mida rohkem bürokraate meil on, seda paremat tööd tehakse. Iga riik peab ausalt tunnistama oma kohustusi oma kodanike ees ja küsima, kas praegune rahvusvaheline korda teenib nende kodanikke nii hästi, kui peaks. Ja kui mitte, siis me peame küsima, kuidas me saaksime seda parandada," nentis Pompeo.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: