ERR Riias: Läti seim valis uue esimehe esimesel katsel

Foto: ERR

Lätis kestis terve päeva avaistung. Kuigi koalitsiooni suhtes pole kokku lepitud, õnnestus seimi esimees ära valida esimesel katsel - selles ametis jätkab parlamendi senine juht Inara Murniece. Peaministrikandidaadi nimetab president tõenäoliselt kolmapäeval.

Läti rahvas soovis valimistel teha poliitikas muutusi - seda kinnitas pea kõigi jaoks esimene pilk istungisaali kogunenud uuele seimi koosseisule. 66 saadikut sajast on need, keda eelmises parlamendis polnud.

President Raimonds Vejonis viitas oma kõnes samuti uutele saadikutele kui uue poliitilise kultuuri toojaile. "Kaks kolmandikku parlamenti valitud saadikuist
annab ametivande esimest korda. See loob võimaluse arendada kohe tänasest
uut poliitilist väitlust ja seadusloome töökultuuri."

Mitu tundi kestnud vande andmine oli seekord teisem. Lisaks läti keelele anti vannet ka latgale ja liivi keeles. Seimi esimest valima asudes polnud selge, mis saab, sest uut koalitsiooni pole õnnestunud moodustada. Võimalikud partnerid esitasid ise oma kandidaadid ja ka toetasid neid.

Koosmeele fraktsioon hääletusel ei osalenud. Rahvuslaste Ühendus leidis, et seimi võiks edasi juhtida senine esimees Inara Murniece, Uus Konservatiivne Partei aga leidis, et sesse ametisse sobib sotsioloogiadoktor Dagmara Beitnere-Le Galla. Läks nii, et Murniece kogus 44 ja Beitnere-Le Galla 32 häält. Murniecest sai taas seimi esimees ja konservatiivide esindaja valiti hiljem seimi esimehe üheks asetäitjaks.

"Kanname koos edasi häid parlamenditavasid. Oma tööd plaanin teha ausalt ja kohusetundlikult, "ütles Inara Murniece

Paljud siin, Läti parlamendis ei uskunud, et seimi esimees õnnestub nii kiiresti ära valida. Nüüd arutletakse selle üle, kuidas see hääletustulemus võib moodustada koalitsiooni moodustamist.

Seimi esimehe teise asetäitja valimisel sai aga lüüa Koosmeele järel teise tulemuse teinud Kellele Kuulub Riik liider Artuss Kaiminš ja selle koha sai hoopis populaarsust kaotanud Ühtsuse esindaja. President Raimonds Vejonis kohtub kolme peaministrikandidaadiga homme ja ilmselt teeb seejärel teatavaks ka oma eelistuse.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: