ERR USA-s: analüütikute sõnul kaotasid vabariiklased esindajatekoja majanduse tõttu

Foto: ERR

USA vabariiklased säilitasid vahevalimiste järel enamuse senatis, kuid demokraadid võtsid neilt ära esindajatekoja. Vahevalimiste järel on hakatud juba ennustama, kuidas võiksid tulemused mõjutada 2020. aasta presidendivalimisi.

Valimiõhtu lõppes USA-s niimoodi, et mõlemad erakonnad said, mida tahtsid, kuid kumbki ei olnud suur võitja. Erakondade liidrid seda loomulikult tunnistada ei tahtnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on võit, mida me ei soovinud oma erakonna nimel, vaid Ameerika ja meie töökate perekondade pärast. See on meie riigi võit," kommenteeris esindajatekoja demokraatide liider Nancy Pelosi.

"Presidendi tegevus ei sõltu sellest, milline erakond on esindajatekojas. See administratsioon kavatseb ka edaspidi keskenduda maksude alandamisele, majanduse kasvatamisele, töökohtade loomisele," kinnitas Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Analüütikute arvates on suur põhjus, miks vabariiklased esindajatekoja kaotasid, majandus. Praegu on USA majanduse seis küll väga hea, aga vabariiklased ei suutnud sellele piisavalt rõhuda. President Donald Trump keskendus rohkem immigratsioonile, mis võis mõjuda motiveerivalt vabariiklastele, kuid ärgitas ühtlasi demokraatide valijaid.

Üks asi, mis võib aga rikkuda demokraatide esindajatekoja rõõmu, on mitu olulist kaotust Floridas. Nad ei saanud enda kätte kuberneriametit ja kaotasid ka senatikoha.

"Me kõik ei tulnud hääletama sellisel hulgal nagu mõtlesime ja lootsime, aga ma usun endiselt, et meie seas on rohkem neid inimesi, kes usuvad sellesse, mis on levinud, sünnis ja õige," rääkis Florida kuberneri kandidaat Andrew Gillum.

Üks pingelisemaid võitlusi käis Texase senaatori koha peale. Ametisolev vabariiklane Ted Cruz sai lõpuks küll häälteenamuse, kuid demokraatide kandidaat Beto O'Rourke jõudis tema võitmisele väga lähedale.

Nüüd on hakatatud rääkima, et ehk võiks O'Rourke olla 2020. aastal demokraatide presidendikandidaat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: